Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 lutego 2010
  • wyświetleń: 1250

Rozmawiali o zawrotach głowy

18 lutego odbył się pierwszy wykład z cyklu „Porozmawiajmy o zdrowiu” prowadzony przez Panią otolaryngolog Annę Dziendziel. Temat spotkania brzmiał: Diagnostyka i leczenie zawrotów głowy.

Wprowadzając nas w problematykę tematu pani Anna w bardzo interesujący i przystępny sposób przybliżyła nam budowę i funkcjonowanie ucha. Następnie przeszła do problematyki związanej z zawrotami głowy. Omawiany przez Panią otolaryngolog objaw może być spowodowany różnymi przyczynami. Nie zawsze musi się on wiązać z konkretną chorobą, ale może być ostrzeżeniem o tym, że w organizmie dzieje się coś złego.

Najczęściej zawroty głowy kojarzone są z zaburzeniem równowagi. Aby człowiek mógł ją utrzymać do mózgu muszą być przekazane informacje z rożnych narządów, tj. mięśni i kończyny informują o położeniu ciała, oko o pozycji głowy, a narząd równowagi w uchu wewnętrznym rejestruje wszelkie ruchy głowy. A zatem przyczyn zawrotów głowy może być dużo. Jeżeli ktoś mówi: „kreci mi się w głowie” może mieć na myśli kilka objawów m.in.: migotanie przed oczami, trudności z utrzymaniem równowagi, nudności, a czasem niestabilną pozycję stojącą.

Zawrotom głowy mogą towarzyszyć nudności, wymioty, osłabienie, trudności w chodzeniu, nagłe pocenie się, szumy uszne, ból głowy, pogorszenie słuchu, uczucie odrętwienia (jeśli mamy któreś z wymienionych objawów wówczas najlepiej udać się do lekarza). Niekiedy bardzo trudno jest stwierdzić, czy ich przyczyna jest błaha czy też występują one z przyczyny rozwijającej się choroby. Najczęstszym powodem zawrotów głowy są zmiany pogody i wiążące się z tym wahania ciśnienia krwi, mogą to być również zaburzenia związane z czynnością serca i układu krążenia, np. zbyt wysokie ciśnienie krwi (mózg chwilowo nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu). Zawroty głowy towarzyszą niektórym chorobom ucha wewnętrznego np. chorobie Meniera. W rzadkich przypadkach zawroty głowy mogą być objawem poważnej choroby, np. zawału serca, zaburzeń rytmu serca lub innych chorób. Wykład zakończył się słodkim poczęstunkiem ufundowanym, przez firmę Fslvay Pharma.

aka / czecho.pl, źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.