Reklama

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2010
  • wyświetleń: 2766

Książka o naszych przodkach

Publikacja "Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego" stanowi pierwszą część czterotomowego cyklu poświęconego zwyczajom, obrzędom oraz wierzeniom i praktykom magicznym kultywowanym na terenie Czechowic-Dziedzic, Zabrzega, Bronowa, Ligoty oraz okolic.

Książka o naszych przodkach


Tom pierwszy poświęcony został jesiennemu cyklowi obrzędowemu, w skład którego wchodzi jedenaście wybranych dni i okresów, takich jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, św. Huberta, andrzejki, adwent, mikołajki, św. Barbary, św. Łucji, itp. Wiedza o nich została zdobyta dzięki uprzejmości mieszkańców rejonu, którzy poświęcili cenny czas, aby podzielić się swoimi wspomnieniami, wiedzą i doświadczeniem. Pomocą służyło także zgłębianie podobnych zagadnień w literaturze etnograficznej.

Artykuły pisała młodzież licealna oraz studenci, zrzeszeni w Kole Badaczy Kultury, pod fachowym okiem etnografa i kulturoznawcy dr Agnieszki Przybyły-Dumin. W publikacji znalazł się ponadto rys historyczny rejonu oraz pierwszy z cyklu artykułów wprowadzających w tajniki wiedzy o kulturze oraz zjawisk w jej skład wchodzących.

Zapraszamy do zakupu książki w sekretariacie MDK.

aka / czecho.pl, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.