Wiadomości

  • 23 kwietnia 2010
  • wyświetleń: 2914

Rozbudowa parku lotniczego

W ciągu półtora roku ma powstać Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego. Inwestycja to rozbudowa parku lotniczego w Kaniowie.

"Mamy na to zagwarantowane 50 mln zł. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy na dofinansowanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości"- mówi bielski starosta Andrzej Płonka. Projekt zakłada powstanie kompleksu laboratoriów i produkcję kompozytów. "Kompozyty to mówiąc bardzo ogólnie elementy z tworzyw sztucznych, które wypierają metal w budowie samolotów"- wyjaśnia Płonka. Jak dodaje, są starania o kontakt i rozmowy z przyszłym właścicielem kopalni "Silesia", sąsiada parku. Prawdopodobnie będą to Czesi. "Myślimy o rozwoju tego miejsca, może będzie szansa współpracy"- mówi Andrzej Płonka.

Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego w Kaniowie powstał w 2008 r. Nie jest jeszcze w całości zagospodarowany. Do tej pory nie udało się tu ściągnąć produkcji związanej z lotnictwem.

"Liczymy na to, że produkcja długo oczekiwanego projektu bielskiego samolotu "Orka" będzie produkowany w Kaniowie. Rozmawiamy także z firmami spoza naszego regionu"- mówi Dariusz Piecuch prezes zarządu parku.

W parku w Kaniowie działa szkoła lotnicza, stacja obsługi samolotów ultralekkich i stacja paliw lotniczych. Hangarowanych jest tu ok. 20 małych samolotów, najczęściej samolotów korporacyjnych.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.