czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 czerwca 2010
  • wyświetleń: 1635

Finał konkursu o Krwiodawstwie

Mateusz Zarzyka, Paulina Gajda i Krystian Puczka wśród gimnazjalistów, a Kacper Głąb, Patrick Wróbel i Mateusz Matura wśród uczniów szkół podstawowych zostali zwycięzcami Gminnego Konkursu o Krwiodawstwie i Czerwonym Krzyżu organizowanego przez Gminny klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Bestwina.

Kto pierwszy wyprodukował krew syntetyczną, dlaczego krew jest czerwona, jakie są grupy krwi, kto może być honorowym dawcą, a kto nie może oddawać krwi, co decyduje o tym, jaką grupę krwi posiada człowiek, czy oddawanie krwi zmniejsza siłę człowieka, czy oddając krew można się zarazić, np. AIDS to tylko niektóre pytania, jakie padły w finale Konkursu o Krwiodawstwie i Czerwonym Krzyżu.

Wcześniej odbyły się eliminacje szkolne i najlepsi uczniowie ze szkół naszej gminy (za wyjątkiem SP Bestwinka i GP Bestwinka, które nie wzięły udziału w Konkursie) spotkali się w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, aby wyłonić najlepszych z najlepszych znawców tematyki dotyczącej krwiodawstwa i czerwonokrzyskiej historii.

Prezes Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi Jerzy Zużałek powitał wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów, a także zaproszonych gości: Przewodniczącego Rady Rejonowej HDK PCK w Bielsku – Białej Bogdana Ogrockiego, sekretarza gminy Bestwina Stanisława Wojtczaka, członków zarządu GK HDK PCK Pawła Jaranowskiego i Stanisława Nycza oraz redaktora naczelnego Magazynu Gminnego Sławomira Lewczaka. Przypomniał przebieg eliminacji szkolnych – w konkursie wzięło udział 55 uczniów (14 z SP Janowice, 11 z SP Bestwina, 15 z SP Kaniów i 15 z GP Bestwina), a najlepsze wyniki uzyskali Mateusz Matura z SP Janowice – 102,5 pkt na 124 możliwe oraz Kacper Głąb z SP Kaniów – 101 punktów.
Następnie prezes GK HDK PCK podziękował sponsorom nagród: UG Bestwina, Panu Leszkowi Kosmatemu, Jerzemu Piotrowi Augustyn, Stanisławowi Nyczowi, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Zarządowi Rejonowemu PCK w Bielsku – Białej i przystąpiono do rywalizacji.

Po pierwszych trzech pytaniach dokonano selekcji i do dalszego etapu dopuszczono 9 uczestników. Najlepiej, zupełnie bezbłędnie, odpowiadał uczeń Gimnazjum Publicznego w Bestwinie Mateusz Zarzyka i został on zwycięzcą Gminnego Konkursu o Krwiodawstwie i Czerwonym Krzyżu. Tylko po jednym błędzie zaliczyli: Paulina Gajda (GP Bestwina), Kacper Głąb (SP Kaniów) i Patrick Wróbel (SP Janowice). Pomiędzy tymi dwoma zawodnikami konieczna była dogrywka, aby wyłonić zwycięzcę w kategorii „szkoły podstawowe”. Po kilku dodatkowych pytaniach jury orzekło, ze pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Kacper Głąb, drugie Patrick Wróbel, trzecie Mateusz Matura (SP Janowice). W kategorii gimnazjum trzeci był Krystian Puczka.

Kolejne miejsca zajęli: Kacper Siwiec (SP Janowice), Paulina Janusz, Justyna Knapczyk (obie SP Kaniów), Agnieszka Marek (SP Bestwina), Dawid Handzlik i Daniel Handzlik (obaj SP Bestwina).

Każdy z uczestników otrzymał nagrodę, a było o co walczyć, ponieważ nagrody były bardzo cenne: odtwarzacze DVD, MP3, radia z MP3, akcesoria komputerowe, a do tego jeszcze gadżety związane z krwiodawstwem.

Prezes GK HDK PCK wręczył przybyłym ze swoimi wychowankami Paniom podziękowania dla szkół za propagowanie idei czerwonokrzyskich oraz honorowego krwiodawstwa a Urzędowi Gminy i Centrum Kultury za pomoc w organizacji konkursu.

Przewodniczący RR HDK PCK Bogdan Ogrocki oraz sekretarz gminy Stanisław Wojtczak dokonując podsumowania konkursu podkreślili bardzo wysoki poziom wiedzy uczestników, podziękowali wychowawcom za dobre przygotowanie swoich podopiecznych oraz pogratulowali zwycięzcom a pokonanym życzyli udanego rewanżu w kolejnych edycjach konkursu.

gminabestwina.info target=_blank class=dodaj>gminabestwina.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.