czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 czerwca 2010
  • wyświetleń: 4673

Europejskie projekty w Silesii

Zespół Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach ma już swoje wieloletnie tradycje w realizacji projektów europejskich. Były staże zagraniczne, wymiany uczniowskie w ramach programu Socrates, teraz czas na wielostronne projekty szkolne Comeniusa.

Europejskie projekty w Silesii


„W ciągu ostatnich dwu lat współpracowaliśmy między innymi ze szkołami w Niemczech, Anglii, Na Cyprze i w Rumunii. Był to dla nas czas intensywnej pracy, ale i wielkiej satysfakcji. To ważne, aby stawiać przed uczniami wyzwania wykraczające poza salę lekcyjną i wykorzystywać w praktyce umiejętności językowe, wiedzę historyczną, literacką. Stawiamy na kreatywność, otwartość i umiejętność współpracy w wielonarodowych zespołach”- podkreślają koordynatorzy projektów, Magdalena Czarnecka i Tomasz Figura.

„Praca w projekcie to przywilej. Jednak nie trzeba zaawansowanych umiejętności, aby poradzić sobie z zadaniami, są przecież nauczyciele, którzy nas wspierają. Za to wyjazdy są nagrodą, dla której warto się postarać i włożyć trochę wysiłku w opracowanie prezentacji, galerii zdjęć, zgromadzenie materiałów i przygotowanie wystąpień” - zapewniają uczestnicy projektu.

Projekty Comeniusa w Zespole Szkół „Silesia” są zróżnicowane tematycznie. Nauczyciele dbają, by były zgodne z zainteresowaniami uczniów. Kończąca się właśnie współpraca ze szkołami w Linkenheim (Niemcy) i Trowbridge (Anglia) zmierzała do znalezienia podobieństw i różnic między systemami szkolnictwa we współpracujących krajach. Uczniowie tworzyli model „idealnej szkoły” bazując na własnych obserwacjach i zdobytej wiedzy.

Drugi z projektów jest dopiero na półmetku – przed uczniami i nauczycielami jeszcze rok zgłębiania wiedzy na temat historii, literatury i filmu Rumunii, Polski i Cypru. Spotkania z reżyserami, wykładowcami uniwersyteckimi, pisarzami, członkami Akademii Nauk to wyjątkowe przeżycie dla uczestników. Ludzie, którzy tworzą historię lub przedstawiają ją w swoich dziełach są jej najlepszymi nauczycielami.

„Przed nami jeszcze rok wytężonej pracy, ale także spotkanie z zaprzyjaźnionymi już uczniami i nauczycielami na Cyprze i w Rumunii. W marcu to my będziemy gospodarzami wizyty szkół z Bukaresztu i Nikozji. Mamy wiele do zaoferowania i postaramy się pokazać naszą szkołę, miasto i region z jak najlepszej strony” – podkreślają koordynatorzy.

Wymagania uczniów rosną. Nie interesuje ich już tylko sucha wiedza, ale także sprawdzanie w praktyce jej wartości, podpatrywanie innych, uczenie się we wspólnym działaniu. Projekty to także wzmocnienie motywacji do uczenia się języka obcego, ale, co najważniejsze, wielkie przeżycie i niezapomniane chwile. Nie ma wątpliwości, że warto się w nie angażować i stwarzać młodzieży jak najwięcej szans uczenia się przez działanie.

ZS Silesia

Europejskie projekty w Silesii · fot. ZS Silesia

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.