czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 lipca 2010
  • wyświetleń: 2956

Koszmarne wakacje dla powodzian

Ewa Lach z niespełna czteroletnim synem Szymonem wyjechała do Darłówka specjalny turnus dla powodzian. Nie mogła uwierzyć w to, co tam zobaczyła. Zakwaterowano ich w zniszczonych i brudnych barakach, które następnego dnia zamknął sanepid. Później tułali się od ośrodka do ośrodka.

Skandaliczny wyjazd nad morze organizowali minister zdrowia Ewa Kopacz i Śląski Urząd Wojewódzki. 30 czerwca wyruszyły 84 osoby z terenów dotkniętych powodzią – matki z dziećmi w wieku od trzech miesięcy do siedmiu lat. Wyjechała też jedna mieszkanka Czechowic-Dziedzic – Ewa Lach z ulicy Wierzbowej, której dom znalazł się pod prawie dwumetrową wodą. Wakacje miały być wytchnieniem po tragedii powodzi dla jej dziecka.

– Źle było od samego początku. Miejscem wyjazdu była siedziba Urzędu Wojewódzkiego, więc musieliśmy wstać o trzeciej rano. Tam zostaliśmy zaproszeni do starych autosanów, bez toalet i z mało wygodnymi siedzeniami. Piętnastogodzinna podróż dla tak małych dzieci była prawdziwą męczarnią. Ale to nic w porównaniu z tym, co zobaczyliśmy w Darłówku – mówi Ewa Lach.

Powodzianie zostali zawiezieni do byłego ośrodka sił lotniczych. – To były gorsze baraki, niż za czasów Gierka. Warunki były fatalne – brud i smród. Wypalone wykładziny, łóżka takie, że strach było się na nich położyć, jako pościel służył koc z poszewką. Zamiast łazienki mieliśmy... umywalkę i taboret. Do dyspozycji dla wszystkich były tylko dwa prysznice i niedomykające się ubikacje. Nawet najgorszy kemping wygląda lepiej. Wraz z innymi mamami po prostu bałyśmy się zostać z małymi dziećmi w takich warunkach i zaczęłyśmy „huczeć” – opowiada czechowiczanka. – Tym bardziej, że jedzenie było za ostre i niedostosowane do potrzeb dzieci, a co drugi widelec był brudny. Pracuję w inspekcji sanitarnej, ale i bez tego można się było w jednej chwili zorientować, że ten ośrodek nie powinien funkcjonować – dodaje.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.