czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lipca 2010
  • wyświetleń: 4338

Sprzedani razem z drogą

Valeo miało wykupić ich domy, władze miasta obiecały nie zostawić ich na pastwę losu. Mijają lata, a mieszkańcy Chłodnej narzekają na coraz gorsze warunki. Domy, które straciły na wartości, otaczają chwasty i dziesiątki samochodów pracowników fabryki, blokujące i tak już zrujnowaną drogę.

Swego czasu Valeo planowało inwestować przy ulicy Chłodnej. Kupiło teren i miał tam powstać m.in. parking dla pracowników zakładu. Część domów fabryka wykupiła, ale nie porozumiała się z ośmioma rodzinami, które tu zostały. – Dwa lata temu mieliśmy już gotowe umowy przedwstępne, zainwestowaliśmy w prawników. Długo nas zwodzono, ale teraz Valeo ma nas zupełnie w nosie – przypomina Katarzyna Florek.

Domy przy Chłodnej mieszczą się w swoistym trójkącie bermudzkim. Z jednej strony – fabryka i dzikie parkingi, z drugiej – tory, z trzeciej – stawy, a wokół same chaszcze. – Gdy Valeo nas otoczyło było jedyną szansą na sprzedanie domów i wyprowadzenie się stąd. Dzisiaj nikt o zdrowych zmysłach nie kupi tu domu, zresztą ich wartość jest znikoma. Dlatego męczymy się tu rok za rokiem – tłumaczy Irena Olma.

– Dopiero po wielu awanturach pierwszy raz w roku skoszono teren przyległy do mojej działki. Ale wszędzie indziej dalej rosną chwasty, nawet trzymetrowe – mówi Katarzyna Florek. – Są tu już nawet duże drzewa-samosiejki – dodaje Helena Kościelna.

Mieszkańcy mają żal do władz miasta. Obiecano im, że nie zostaną pozostawieni sami sobie, a szybko się tak stało. – O poprzednim burmistrzu nie mamy siły nawet wspominać. Z kolei Marian Błachut obiecał, że nam pomoże, porozmawia z Valeo. Ale co kogo obchodzi kilka rodzin na uboczu? Nie zrobił więc nic, nie poczuwa się do odpowiedzialności. Powiedział nam jedynie, że może nam... współczuć – denerwują się.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.