czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 lipca 2010
  • wyświetleń: 10699

Węże w przydomowych ogrodach

W związku z wpływającymi ostatnio interwencjami odnośnie pojawiających się węży w przydomowych ogrodach, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego podał kilka istotnych informacji dotyczących biologii tych zwierząt.

Reklama

Na terenie Polski występuje 5 gatunków węży, wszystkie objęte są ochrona całkowitą:
1. Gniewosz plamisty (Coronella austriaca)
2. Wąż Eskulapa (Elaphe longissima)
3. Zaskroniec rybołów (Natrix tesselata)
4. Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
5. Żmija zygzakowata (Vipera berus)

Najczęściej spotykane i mylone ze sobą są ostatnie dwa gatunki - zaskrońce i żmije. Warto więc przybliżyć nieco ich biologię i podkreślić różnice między nimi, aby mieszkańcy mogli łatwiej je odróżnić.

Zaskroniec (Natrix natrix)

Jest pożytecznym i całkowicie niegroźnym gatunkiem niejadowitego węża. Pospolicie występuje na obszarach zarówno nizin jak i w górach. Naturalnym środowiskiem jego życia są tereny podmokłe, np. brzegi zbiorników wodnych czy mokradła. Zaskrońce doskonale pływają i nurkują. Zaskrońce osiągają długość około 1m (130-140cm), choć samice mogą mierzyć czasem około 2m długości.

Cechą charakterystyczną dla tego gatunku są dwie, jaskrawo-żółte, pomarańczowo-żółte lub zielonkawo-żółte plamy, symetrycznie umieszczone z tyłu głowy "za skroniami" - stąd pochodzi polska nazwa węży. Oczy zaopatrzone są w okrągłą źrenicę. Brzuch zaskrońca w przednim odcinku jest jasnokremowy. Podstawowe ubarwienie to kolor niebieskawo-szary, ciemnozielony. Zdarzają się jednak ciemne odmiany tego gatunku, które nie posiadają charakterystycznych plam na głowie. Pora godowa zaskrońców rozpoczyna się w kwietniu. Na przełomie czerwca i lipca samica składa jaja. Wylęg młodych węży trwa od sierpnia do jesieni. Głównym pokarmem zaskrońców są żaby, ryby, myszy i jaszczurki. Zaskroniec to wąż aktywny w ciągu dnia.

Żmija zygzakowata (Vipera Berus)

Gatunek spotykany najczęściej na obrzeżach lasów, leśnych polanach i podmokłych łąkach. Przeciętna długość tego węża to około 40-70cm, największe okazy mogą mieć nawet ponad 90cm długości. Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenicę, a na grzbiecie znajduje się charakterystyczny zygzak - tzw. "wstęga kainowa". Znane są trzy podstawowe odmiany barwne Vipera berus. Pierwsza z nich to odmiana srebrna bądź popielata, która przeważnie występuje u samców.

Samice jak i młode okazy są przeważnie brunatne, (rzadko) brązowe lub rdzawe. Najrzadszą do spotkania jest odmiana melanistyczna (czarna), u której zygzak staje się prawie lub w ogóle niewidoczny. Żmije zygzakowate mają dość krępą budowę ciała. Vipera berus jest gatunkiem jajożyworodnym. Pora godowa przypada na przełom kwietnia i maja. Samice rodzą od 5-15 młodych, które od samego początku zdolne są do samodzielnego życia.

Podstawowymi cechami rozróżniającymi oba gatunki są:
1) Widocznie mniejsze oddzielenie głowy od tułowia u zaskrońca (ze względu na brak u niego gruczołów jadowych, które u żmii zlokalizowane są tuż za oczami)
2) Zaskrońce (standardowo wybarwione) posiadają na głowie dwie charakterystyczne plamki, natomiast żmije ich nie posiadają.
3) Żmije mają masywniejszą budowę ciała od zaskrońca.
4) Żmije posiadają na grzbiecie charakterystyczny zygzak, ciągnący się przez całą ich długość. Zaskrońce natomiast wybarwione są jednolicie a na grzbiecie posiadają jedynie drobne, nieregularne plamki.

Oba te węże unikają spotkania z człowiekiem. Żmija kąsa tylko w momencie zaskoczenia, np. przy próbie złapania jej. Zaskrońce rzadko kąsają, częściej bronią się wydalając cuchnącą ciecz o zapachu piżma.

aka / czecho.pl, źródło: UM Czechowice-Dziedzice, http://www.um.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.