czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2010
  • wyświetleń: 4678

Inwestycje na terenie po Apollo

Hewalex, producent kolektorów słonecznych z Bestwiny, GC Investment z Katowic, Zakład Usług Technicznych ZUT Sp. z o. o. i jedna osoba prywatna – to właściciele terenów po zlikwidowanej Fabryce Rowerów Apollo w Czechowicach–Dziedzicach 3,5 hektara terenu przy ul. Słowackiego objęto statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i to właśnie sprawiło, że udało się znaleźć inwestorów.

Nie było łatwo

Kryzys w 2008 roku, oraz rezygnacja z dalszego inwestowania w Strefie firmy TRW Steering Systems Poland, posiadającej już w tym miejscu jeden z zakładów, ciężko było znaleźć kolejnych zainteresowanych.

– Inwestorzy wolą czysty teren, gdzie mają pewną dowolność w projektowaniu przyszłej inwestycji. Tutaj natomiast istniał stary zakład, który należało wyburzyć. Pamiętajmy także, że tereny po fabryce rowerów leżą w centrum miasta. Przyszłego inwestora ograniczały zatem także przepisy związane z ochroną środowiska – mówił Andrzej Zabiegliński, wiceprezes KSSE.

Wiceszef Strefy dodał, że pojawienie się lokalnych inwestorów na terenach należących do KSSE w Czechowicach – Dziedzicach może wzmocnić tylko lokalny biznes.
– Przykładem jest firma Hewalex, która będzie tu budowała swój drugi zakład – dodaje.

Wiadomo także, że część terenu po fabryce Apollo, która należy teraz do GC Investment, spółki zajmującej się kompleksowym przygotowaniem i realizacją inwestycji, w przyszłym roku zmieni właściciela. Tomasz Obara, zajmujący się w firmie realizacją prac na ponad hektarowej działce poinformował, że zostanie ona uzbrojona.

– Teren będzie gotowy do rozpoczęcia budowy – wyjaśniał, nie ujawniając jednak, kto zainteresowany jest inwestowaniem w działkę przy ul. Słowackiego.

Miasto przychylne inwestorom

Grzegorz Wąsik, naczelnik wydziału Strategii i Rozwoju i Promocji czechowickiego magistratu poinformował, że przedsiębiorcy z roku na rok coraz chętniej inwestują w mieście, głównie na obszarach, które kiedyś były terenami przemysłowym.

– To bardzo korzystne dla miasta, bo pozostawia nienaruszone tereny zielone – podkreślał, podając za przykład budowę centrum handlowo usługowego w miejscu, gdzie istniała Śląska Fabryka Kabli.– W przyszłym roku rozpocznie się realizacja tej inwestycji. Na miejscu Starej Gminy mają powstać pawilony pod działalność gospodarczą – kwitował.

Szczególny nacisk w ostatnim czasie miasto kładzie na rozwój mikro i małej przedsiębiorczości.

– Znaczna część mieszkańców zatrudniona jest w dużych firmach, które bardziej podatne są na wahania koniunktury. Dlatego uruchomiliśmy wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach punkt konsultacyjny, aby rozwijać mały biznes. Przyszli przedsiębiorcy w Czechowicach – Dziedzicach otrzymują fachową poradę w zakresie dofinansowania działalności gospodarczej – wyjaśnił Grzegorz Wąsik.

Strategia wspomagania małych podmiotów gospodarczych już przynosi pierwsze efekty. W Czechowicach – Dziedzicach powstaje coraz więcej firm o charakterze usługowym.

– Wielu mieszkańców stara się przejść na własną działalność i wykorzystać doświadczenie zdobyte w poprzednich zakładach pracy – wyjaśnił naczelnik.

źródło: www.super-nowa.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.