Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 października 2010
  • wyświetleń: 1305

Świt nagrodzony za rewitalizację

Gmina Czechowice-Dziedzice otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2010 za realizację przebudowy kina Świt. Konkurs jest organizowany przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z SARP O. Katowice oraz TUP O. Katowice.

„Przestrzeń publiczna to coś co nas otacza, oddziałuje na nas i pozwala odczuć, że żyjemy w lepszym otoczeniu. To dobry klimat i miejsce, gdzie powinniśmy spędzać czas. To powinno być miejsce pozytywnej energii. Kształtowanie przestrzeni publicznej to obowiązek samorządu. Jej wysoka jakość przyczynia się do gospodarczego i społecznego rozwoju oraz do kreowania pozytywnego wizerunku regionu" - powiedział podczas otwarcia uroczystości marszałek Bogusław Śmigielski.

Na tegoroczną - XI już edycję konkursu - wpłynęły 23 zgłoszenia z 16 gmin, które oceniała komisja konkursowa złożona z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej.

Nagrodę Marszałka Województwa Ślaskiego w kategorii Urbanistyka przyznano realizacji pod nazwą „Zagospodarowanie terenu przy Radiostacji Gliwickiej" zaprojektowanej przez Ewę Przybył. Nagrodę przyznano za udostępnienie w formie przestrzeni publicznej założenia o wartości historycznej, za zdyscyplinowaną i czytelną kompozycję, za wyważone i szlachetne środki wyrazu odpowiednie do skali i charakteru założenia, za poszanowanie i poszerzenie przekazu historycznych treści i powagi miejsca.

W kategorii Architektura - Nagrodę Marszałka przyznano Budynkowi Sądu Okręgowego w Katowicach autorstwa ARCHISTUDIO Studniarek+Pilinkiewicz. Nagrodę przyznano za wysoki poziom architektoniczny obiektu, za logiczne i konsekwentne rozwiązania formalne i materiałowe, adekwatne do funkcji obiektu, za nowatorskie podejście do tradycyjnych założeń architektury monumentalnej i wyznaczenie nowego kierunku w architekturze obiektów wymiaru sprawiedliwości.

W kategorii Rewitalizacja - Nagrodą Marszałka uhonorowana została „Adaptacja budynku kina na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kinem studyjnym i sceną kameralną w Mikołowie" autorstwa Pracowni architektonicznej S.C. „Campo" oraz Ewy Lazar.

Nagrodę przyznano za wykreowanie powszechnie akceptowanego miejsca korzystania z różnych form kultury, cieszącego się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności; za bezpretensjonalne i proste rozwiązania odpowiednie do skali i charakteru miejsca.

Jury konkursu przyznało również honorowe wyróżnienia. W kategorii Urbanistyka Wyróżniono Plac Wolności wraz ze schodami w kierunku Rybnickiego Centrum Kultury, pasażem w kierunku Rynku oraz wkomponowaną w teren galerią handlową Focus w Rybniku autorstwa Pracowni Topproject. Wyróżnienie przyznano za twórcze, konsekwentne i wzorcowe budowanie w ciągu ostatnich lat systemu przestrzeni publicznych w śródmieściu miasta Rybnika. Wyróżnienie w kategorii Architektura przyznano Krytej pływalni „Olimpijczyk" w Gliwicach zaprojektowanej przez Grzegorza Sowińskiego.

Wyróżnienie przyznano za bezpretensjonalną i powściągliwą formę architektoniczną wzorcowego w skali regionu obiektu o wysokich walorach funkcjonalnych i technicznych. Za wykreowanie miejsca pełnego dobrej energii, poprawiającego kondycję i samopoczucie nawet bez konieczności wchodzenia do wody.

Wyróżnienie w kategorii Rewitalizacja otrzymała Przebudowa kina „Świt" w Czechowicach-Dziedzicach autorstwa Stanisława Niemczyka z zespołem. Wyróżnienie przyznano za profesjonalne i wnikliwe podejście do rewitalizacji obiektu oraz za wysoką kulturę projektowania i wykonania.

22 zgłoszenia spełniające warunki formalne zostały także zaprezentowane na stronie internetowej Województwa Śląskiego. Każdy odwiedzający stronę miał możliwość wyrażenia swojego zdania w ramach głosowania internautów, przyznając punkty trzem wybranym inwestycjom. W głosowaniu wzięło udział ponad 4000 osób, które za najciekawszą propozycję uznały Modernizację Placu Baczyńskiego w Tychach autorstwa Wojciecha Klasy z zespołem. Realizacja ta otrzymała 3 693 punkty i Nagrodę Internautów.

Podczas uroczystości rozdano także nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2010, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Oddział w Katowicach. Jest to największy przegląd współczesnych osiągnięć w tej dziedzinie w województwie.

Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna" organizowany co roku przez Zarząd Województwa Śląskiego promuje najlepsze rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne zrealizowane w naszym regionie w ubiegłym roku kalendarzowym. Współorganizatorem konkursu jest katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.

aka / czecho.pl, źródło: UM Czechowice-Dziedzice, www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.