czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 października 2010
  • wyświetleń: 2684

Cichy zabójca - jak go unikać?

Od początku września Państwowa Straż Pożarna w Bielsku-Białej odnotowała na naszym terenie już 10 zdarzeń dotyczących zatrucia tlenkiem węgla. Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w naszym mieście zmarły tragicznie dwie siostry bliźniaczki. O tym jak uniknąć zagrożenia przestrzega nas mł. kpt. Patrycja Pokrzywa Oficer Prasowy Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego PSP z Bielska-Białej.

Reklama

Czym jest tlenek węgla?

Jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". W bardzo dużym stężeniu (około 75-100%) może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też bardzo "wybuchowy charakter", a w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem. Jest lżejszy od powietrza, przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.

Jak powstaje?

Tlenek węgla powstaje, jeśli materiał opałowy (gaz ziemny, olej opałowy, drewno, itd) nie spala się dostatecznie w urządzeniach opałowych (piece, piece kaflowe, bojlery, kuchenki itd.). Jeśli urządzenia te nie są odpowiednio używane, konserwowane lub jeśli kanały odprowadzające spaliny nie są odpowiednie, wtedy tlenek węgla może koncentrować się w pomieszczeniach w ilościach niebezpiecznych. Najwięcej przypadków zatrucia powstaje w zimie, kiedy używane są urządzenia ogrzewcze a ich właściciele nie zawsze troszczą się o ich odpowiedni stan techniczny oraz o odpowiedni przepływ powietrza.

Kiedy najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla?

Przyczynami zatrucia tlenkiem węgla są najczęściej: niewłaściwe podłączenie pieców grzewczych zarówno na paliwo stałe jak i gazowe,niewłaściwa obsługa piecyków przepływowych - brak dostatecznej ilości tlenu w pomieszczeniu (palenisku) spowodowany np. szczelnymi oknami, niedrożnymi otworami w drzwiach do łazienki czy kuchni,tzw. "ujemny ciąg" czyli cofanie się gazów spalinowych (dymu) do pomieszczenia,niewłaściwe podłączenia kominków oraz ich zła obsługa,wady przewodów kominowych np. pękniecie, brak drożności,spaliny silników samochodowych w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach,wady procesów produkcyjnych, zatrucia przemysłowe, zatrucia samobójcze.

Jakie są objawy zatrucia?

Objawy zatrucia: osłabienie, niepokój, tętniący ból głowy, zawroty głowy, senność, utrata świadomości, zaburzenia oddychania, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, objawy zawału serca, porażenia, niedowłady.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Najpierw należy wynieść chorego ze skażonego pomieszczenia zapewnić mu dostęp świeżego powietrza jeżeli jest nieprzytomny/zamroczony – ułożyć go w pozycji bezpiecznej, natychmiast wezwać pogotowie.

Czy montaż detektorów tlenku węgla zmniejsza zagrożenie zatruciem czadem?

Tak, oczywiście. Postęp technologiczny umożliwił z jednej strony produkcję małych i coraz tańszych detektorów tlenku węgla, które odpowiednio zamontowane szybko w sposób optyczny i akustyczny wywołają alarm i w efekcie ratują nam życie.

Co to jest pożar kominowy i jak postępować gdy wybuchnie?

Pożar kominowy to nic innego jak zapalenie się sadzy i innych produktów niepełnego spalania wewnątrz komina. Wyobraźmy sobie rurę (czyli komin), wypełnioną materiałem palnym, który ulega zapaleniu. Powstaje wtedy bardzo wysoka temperatura, niekiedy kilkaset stopni Celcjusza. Jeżeli komin wymurowany jest z cegły pełnej to cegła wytrzyma, ale zaprawa w fugach zostanie uszkodzona i komin może pęknąć. Niekiedy pęknięcia są niewidoczne, ale niestety przez nie może wydostawać się tlenek węgla do wnętrza. Pożar kominowy na skutek gwałtownego procesu spalania może również spowodować pożar domu a nawet budynków sąsiednich, bowiem z takiego komina wylatują palące się fragmenty sadzy tzw. ognie lotne na odległości nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. Najbezpieczniejsze są kominy z atestowanym wkładem ceramicznym regularnie czyszczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rozmawiała: KP

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.