czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2010
  • wyświetleń: 4116

Ludwik Wrzoł - święty z Zabrzega?

W tym roku przypada 70. rocznica męczeńskiej śmierci ks. dr Ludwika Wrzoła. Zginął w 1940 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Trwają starania o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Znalazł się na liście męczenników ofiar II wojny światowej – kandydatów na ołtarze przygotowanej przez Kurię Diecezjalną Bielsko-Żywiecką.

Ludwik Wrzoł - święty z Zabrzega?
Rodzinny kościół dr Ludwika Wrzoła


Ksiądz Ludwik Wrzoł urodził się 27 grudnia 1881 roku w Zabrzegu. Studia teologiczne rozpoczął w Widnawie w Czechach. Tytuł doktora otrzymał w 1910 roku na fakultecie teologicznym. W tym samym roku objął katedrę filozofii w Seminarium Duchownym w Widnawie. Został dyrektorem seminarium. Jest pierwszym Słowianinem na tym stanowisku. W tym też roku zostaje tajnym szambelanem papieskim.

Gdy Hitler w 1939 zajmuje Sudety, ks. dr Ludwik Wrzoł rezygnuje ze stanowiska rektora seminarium. Wszyscy odradzali mu tę decyzje. Rozpoczyna pracę jako katecheta gimnazjalny w przejętym przez Polskę Czeskim Cieszynie. Po wybuchu wojny obejmuje administrację parafii w Ligocie (obecnie miejscowość ta wchodzi w skład czechowickiej gminie).

Działalność księdza, który uparcie podkreślał swoją polskość nie podoba się niemieckiemu zarządcy okolicznych miejscowości, który sam i poprzez agentów śledził poczynania księdza. Ksiądz Ludwik Wrzoł został aresztowany w maju 1940 roku. Przebywał w więzieniu w Bielsku, Cieszynie i Sosnowcu, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Umiera 30 września. Oficjalnie na zapalenie płuc. Współwięźniowie opowiadali, że ksiądz Ludwik Wrzoł był kierowany do ciężkich prac i maltretowany.

Przez widniawskich kapłanów i wychowanków kapłan z Zabrzega wspominany jest jako męczennik, który cierpiał i zginał w hitlerowskim obozie jedynie dlatego, że był katolickim kapłanem i Polakiem.

Jego prochy na prośbę rodziny zostały sprowadzone do Zabrzega. Grób wraz z pomnikiem ks. dr Ludwika Wrzoła znajduje się na zabrzeskim cmentarzu.

KP / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.