czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 października 2002
  • wyświetleń: 880

Nietypowy spacer

Na niecodzienny spacer po mieście wybrał się wczoraj kandydat Obywatelskiego Forum Samorządowego na burmistrza Czechowic-Dziedzic Jacek Niedźwiedzki. Towarzyszyło mu kilku kandydatów na radnych rady miejskiej, ale bohaterami spaceru byli Andrzej i Ryszard na wózkach inwalidzkich. – Chcieliśmy zainteresować mieszkańców naszego miasta problemami osób na wózkach inwalidzkich – mówi Niedżwiedzki. Nasze miasto stosunkowo niedawno ocknęło się i zobaczyło tych ludzi na ulicach. Jak bardzo są oni uzależnieni od pomocy drugich widać dopiero przy bez-pośrednim kontakcie.

Andrzej – dwudziestokilkuletni czechowiczanin zwiedził ze swoimi przyjaciółmi pół Europy, wspinał się na szczyty, ale jeśli zasypie śniegiem ulicę, na której mieszka, nie może wyjść z domu. Jego ulica nie jest zimą odśnieżana. Piotr organizuje niepełnosprawnym harcerzom rejsy na żaglówkach po jeziorze Żywieckim. Ale w mieście jego podopiecznych nie widać. Czyżby nikomu nie byli potrzebni?
Przeszliśmy ulicą Kolejową, na targowisko miejskie. Potem do Urzędu Pracy. Krótka rozmowa z panią dyrektor filii Powiatowego Urzędu Pracy potwierdziła, że Czechowice-Dziedzice nie są przygotowane do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Spacer zakończyło spotkanie przed budynkiem Urzędu Miejskiego. To jeden z najmniej przyjaznych budynków w mieście, szczególnie dla niepełnosprawnych. Schody zaczynają się już na zewnątrz. Potem kilkanaście stopni na parter. Biuro podawcze znajduje się na II piętrze. Nie ma windy ani podjazdów dla niepełnosprawnych. Wprawdzie urzędniczka z Wydziału Spraw Obywatelskich wyszła na zewnątrz budynku i załatwiła sprawę „od ręki”, ale o tych wszystkich problemach dyskutowaliśmy z obecnym burmistrzem miasta, który wyszedł do spacerowiczów. Według burmistrza wszystko jest w porządku. Wydział spraw obywatelskich już niedługo będzie mieścił się na parterze. Co z tego, że w sąsiednim budynku, w którym jeszcze niedawno była, jedna z niewielu w mieście, restauracja. Gdy kilka lat temu wykonano drogi projekt na rozbudowę budynku Urzędu, miał to być obiekt przyjazny. Gotowy projekt leży gdzieś w archiwum. A jego realizacja? Mogłoby się nie podobać wyborcom, że budujemy dla siebie takie „pałace” i byście nas wtedy krytykowali ! – stwierdził na koniec burmistrz.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.