czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 listopada 2010
  • wyświetleń: 2627

Pasażer PKM dostanie smsa

Zdenerwowany pasażer czeka na przystanku w Czechowicach–Dziedzicach. Do przyjazdu autobusu zostały dwie minuty. Mężczyzna wysyła sms pod specjalny numer i w kilka sekund otrzymuje na swoją komórkę informację, gdzie obecnie jest i za ile dojedzie autobus, na który czeka. To na razie wizja przyszłości. Na szczęście bardzo bliskiej.

Szybko i skutecznie

Na specjalnym monitorze w centrali czechowickiego PKM dokładnie zobaczyć można trasy poszczególnych autobusów, z jaką prędkością jadą, w którym miejscu trasy w danej chwili się znajdują – to wszystko widać dzięki specjalnemu systemowi GPS.

– Wiemy czy autobus jest spóźniony, czy nie. Możemy optymalizować kursy, dokładnie policzyć osoby korzystające z danej linii – podkreślił Maciej Kołoczek, wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic.

Nowoczesny system pozwala także na informowanie pasażerów za pomocą smsa o ewentualnych opóźnieniach autobusu. W życie system wejdzie w ciągu najbliższych tygodni.

Nowe autobusy, nowa jakość

Zmodernizowanie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej kosztowało czechowicki samorząd blisko 7 mln złotych. Bez dodatkowych funduszy unijnych, projekt byłby niemożliwy do zrealizowania.

– Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło około 85 procent wydatków kwalifikowanych – powiedział Maciej Kołoczek. Komisja bardzo wysoko oceniła koncepcję opracowaną przez czechowickich urzędników. – Postawiliśmy bowiem nie tylko na wymianę taboru, ale także zaproponowaliśmy wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania flotą – wyjaśnił wiceburmistrz.

Nowe, niskopodłogowe autobusy dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych pasażerów. Pojazdy spełniają także wszystkie wymagane w Unii Europejskiej normy ochrony środowiska. Kabiny kierowców wyposażone są w klimatyzację, a pasażerowie mogą bezpieczniej podróżować dzięki kilku kamerom, które wewnątrz autobusów dokładnie wszystko rejestrują. Dwie kamery zainstalowane są po zewnętrznej stronie pojazdów.

Na razie do Czechowic-Dziedzic dotarło pięć nowych Solarisów. Siódmy kupiony zostanie w przyszłym roku. Każdy z ostatnio kupionych autobusów może przewieźć jednorazowo 29 osób na miejscach siedzących oraz 63 pasażerów na miejscach stojących.

źródło: www.super-nowa.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.