czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 listopada 2010
  • wyświetleń: 1842

W ratuszu dyskutowano o FAS

3 listopada w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa „FAS – Płodowy Zespół Alkoholowy – choroba, której mogłoby nie być”. Wykład na powyższy temat przeprowadziła dr Beata Kazek – lekarz pediatra, neurolog dziecięcy.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się: pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni oraz inne osoby pracujące z dziećmi i rodzinami. Celem konferencji było propagowanie wiedzy nt. szkodliwości spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Dane epidemiologiczne na ten temat są zatrważające. Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol w czasie ciąży. Tymczasem piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w rożnych stężeniach.

Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń.

Cząsteczki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol to dziecko pije razem z nią. Nawet troje dzieci na każde 1000 urodzeń żywych może być dotkniętych płodowym zespołem alkoholowym (FAS). W Polsce rodzi się rocznie 300 000 dzieci. 0,3% to 900 dzieci z FAS. To więcej niż liczba rodzących się dzieci z zespołem Downa (1 na 700 urodzeń)‏. Dziesięć razy więcej dzieci ma rozmaite zaburzenia rozwojowe spowodowane alkoholem klasyfikowane jako FAE (Fetal Alcohol Effects). Szacuje się, że negatywne konsekwencje ekspozycji płodu na alkohol mogą występować u 1 % wszystkich noworodków.

aka / czecho.pl, źródło: UM Czechowice-Dziedzice, www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.