Wiadomości

  • 17 listopada 2010
  • wyświetleń: 2072

Strażnicy Miejscy odwiedzają szkoły

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach na zaproszenie dyrekcji szkół na terenie miasta i sołectw prowadzą z dziećmi cykl pogadanek pt. „Z nami bezpieczniej”.

Poruszana jest tematyka bezpieczeństwa i zachowań w sytuacjach trudnych, które mogą zaskoczyć dzieci: w domu, na drodze, w czasie wolnym, na wycieczce lub zakupach.
W części wstępnej Strażnicy Miejscy opowiadają o swojej służbie w terenie, pokazywane są i omawiane różnice w uprawnieniach i umundurowaniu służb powołanych do ochrony porządku i bezpieczeństwa.

Część właściwą stanowi pogadanka oraz scenki rodzajowe na temat bezpiecznej drogi do szkoły i powrotu do domu. Dzieci dowiadują się jak bezpiecznie podróżować pojazdem lub środkami komunikacji miejskiej; rowerem, pieszo. Przygotowane scenki rodzajowe uczą i podpowiadają jak zachować się wobec osoby obcej lub napastnika, jak ustrzec się przed atakiem psa, jak postępować w przypadku zagrożenia np. pożarem, jak postępować w przypadku zgubienia się na zakupach lub na wycieczce.

Prawdziwy zachwyt i radość wśród dzieci wzbudza pokaz i możliwość zobaczenia z bliska umundurowania i środków stosowanych przez Strażników Miejskich w czasie patrolowania ulic. Można założyć kajdanki, zobaczyć pałkę wielofunkcyjną, dotknąć kamizelki kuloodpornej, porozmawiać przez radiostację, przymierzyć czapkę, pokierować ruchem „lizakiem”.

Z całą pewnością to nowe wyzwanie i doświadczenie dla strażników miejskich, a wobec dużego zainteresowania ze strony szkół akcja „Z nami bezpieczniej” będzie kontynuowana również w 2011 roku.

aka / czecho.pl, źródło: Straż Miejska

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.