czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 listopada 2010
  • wyświetleń: 1870

Jak promować czytanie książek?

16 listopada r. odbyła się w Czechowicach-Dziedzicach konferencja poświęcona zagadnieniom promocji czytelnictwa. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, realizator projektu „Razem dla książki – polsko-słowacki projekt promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy

W spotkaniu udział wzięli goście ze Słowacji- Dyrektor Mgr Katarína Vandlikova oraz pracownicy Biblioteki Miasta Martin. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie przedstawiciele władz lokalnych w osobach: Przewodniczący Rady Miejskiej - Marek Kwaśny, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu - Stanisław Kopeć, Dyrektor Książnicy Beskidzkiej – Bogdan Kocurek, Instruktor Biblioteki Śląskiej – Lidia Przybylska, Dyrektorzy Bibliotek Partnerskich z Pszczyny i Miedźnej, Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Art” Wanda Gryboś- Sznel, przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele szkól podstawowych oraz czytelnicy i Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej na czele z Dyrektor – Ewą Kmiecik-Wronowicz. Spotkanie obserwowali redaktorzy mediów lokalnych.

Konferencja podzielona była na dwie części – pierwszą stanowiło podsumowanie działań zrealizowanych w ramach w/w projektu zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, część druga zorganizowana została w formie seminarium, podczas którego prelekcje wygłosili goście – autorytety społeczne.

W prelekcji poświęconej promowaniu czytelnictwa wśród dzieci wzięły udział Henryka Kucharczyk koordynator wojewódzki (woj. Śląskie) Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Irena Koźmińska Prezes tejże Fundacji. Obie prelekcje w interesujący sposób przedstawiły, jak ważne jest wspieranie, poprzez książkę rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży. O trzecią prelekcję poproszona została Wiesława Jędrzejczyk Redaktor Naczelna Wydawnictwa Literatura. Redaktor Jędrzejczyk nakreśliła promocję książki realizowaną przez wydawnictwa.

Ostatnie wystąpienie dotyczyło etapów nauki dziecka, jego postępów w rozwoju mowy, w poznawaniu liter, a następnie w czytaniu. O tych i wielu innych ważnych sprawach mówiła Zuzanna Celmer psycholog i pionierka terapii małżeńskiej w Polsce, od lat współpracująca z radiem i telewizją, autorka wielu książek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały seminaryjne oraz książki przydatne w pracy społeczno-kulturalnej.

MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.