czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 grudnia 2010
  • wyświetleń: 4411

Wigilia dla bezdomnych

18 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie do wspólnego stołu zasiadło ponad 90 gości zaproszonych przez organizatora ósmego już spotkania wigilijnego dla osób samotnych, bezdomnych potrzebujących – młodzież działającą w Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z opiekunką Katarzyną Ożóg-Gilowską, inicjatorką tych wyjątkowych spotkań.

Wigilia dla bezdomnych
fot. Archiwum szkoły


Młodzież do wigilii przygotowywała się kilka tygodni wcześniej prowadząc zbiórkę żywności w czechowickich sklepach i zabiegając o to, aby na wigilijnym stole pojawiło się jak najwięcej wiktuałów.

Na wigilijnym stole był barszcz przygotowany przez mamę Natalii Cyganik, ryby smażone przez absolwentów LO i studentów odpowiednio IV i V roku: Mateusza Cwetlera i Marka Szkowrona, sałatka przygotowana przez Natalię Jarczok i jej koleżanki i inne smakołyki pozyskane, między innymi dzięki czechowickim piekarniom, cukierniom. Szkolny klub, w którym odbyło się spotkanie wigilijne został udekorowany przez Kasię Furczyk i jej mamę. Była Stajenka Betlejemska i maleńki Jezus w żłóbku, a na stołach pojawiły się piękne stroiki.

Spotkanie prowadziła Marta Machalica. Życzenia bożonarodzeniowe składali gościom starosta bielski Andrzej Płonka i burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Na wigilii obecni byli również: Stanisław Pięta członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Damian Żelazny - przewodniczący Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic, dyrektor szkoły Jan Bieroński oraz księża ksiądz prałat Andrzej Raszka i ksiądz proboszcz parafii pw. Andrzeja Boboli Janusz Śliwa.

Wieczór rozpoczął ks. Janusz Śliwa SJ czytając fragment z ewangelii według Św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Ksiądz prałat Andrzej Raszka pobłogosławił opłatki i pokrzepił serca zebranych mówiąc o nadziei i o tym, że nie trzeba się lękać, gdy przychodzi Bóg, by przebywać pośród nas. Zebrani podzielili się opłatkiem i ciepłymi uczuciami. Pojawiły się łzy wzruszenia i popłynęły piękne życzenia. Na spotkaniu były też osoby, które nie mają z kim podzielić się opłatkiem, osoby, które często nie mają domu. Jest to dla tych ludzi jedyna okazja, aby zasiąść do stołu w świątecznej atmosferze.

Młodzież z klas 1c i 2c i 2a przygotowała piękne przedstawienie Jasełkowe – inscenizacje słowno – muzyczne. Licealiści przygotowali i przedstawili również recital kolędowy zawierający uwspółcześnione wersje kolęd i pastorałek, jak i te tradycyjne, w których śpiewanie włączali się wszyscy goście.

Każdy wigilijny gość otrzymał paczkę żywnościową, o którą zadbali licealiści kwestując w czechowickich sklepach.

Dziękuję wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wigilii. Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, kiedy to nikt nie powinien się czuć samotnie. Jestem dumna z tak wspaniałej młodzieży, która potrafi pochylić się nad potrzebującymi i dawać siebie innym. Swe talenty i pracę ofiarowują w kilkuletniej już służbie drugiemu człowiekowi. Ogromnie cieszy fakt, że absolwenci LO powracają tu co roku, aby uczestniczyć w przygotowaniach do tej wieczerzy wigilijnej- mówi Katarzyna Ożóg-Gilowska.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.