czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 grudnia 2010
  • wyświetleń: 2726

Lud lubi karpia, karp lubi lód

Ekolodzy z Klubu Gaja z Wilkowic zapraszają mieszkańców Czechowic-Dziedzic do przyłączenia się do akcję na rzecz humanitarnego traktowania karpi w przedświątecznej sprzedaży.

Lud lubi karpia, karp lubi lód


- Można zaapelować do Głównego Lekarza Weterynarii przesyłając do niego specjalną „kartkę dla karpia” przygotowaną przez Klub Gaja. Link do kartki znajduje się na stronie www.klubgaja.pl – mówi prezes Klubu Jacek Bożek. Do akcji przyłączyli się już Robert Makłowicz, Magdalena Różczka i Julia Pietrucha.

W ubiegłym roku, po trzech latach starań, Klub Gaja doprowadził do zmiany w zapisach Ustawy o ochronie zwierząt. Dotąd nie uwzględniała ona ryb, teraz także one są chronione prawem, które ustanawia, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a zabrania m.in. utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.

Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt wpisała ryby na listę zwierząt, których dotyczy. Transport, przetrzymywanie, sprzedaż i zabijanie ryb muszą odbywać się z jak najmniejszą szkodą dla ryb. Inspektorzy weterynarii muszą monitorować stosowanie obowiązującego prawa. Krótki czas handlu przedświątecznym karpiem, tradycja jego spożywania nie może sprzyjać lekceważeniu przypadków łamania prawa.

- Uśmiercanie karpi nie może być oddane w niesprawne ręce tysięcy obywateli. Karp ma prawo umrzeć bez zbędnego cierpienia. Bezwzględnie nie mogą przyglądać się temu dzieci. Punkty sprzedaży muszą mieć wydzielone miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony – apelują ekolodzy.

Konieczne jest także ciągłe uświadamianie ludzi, że karp szczelnie owinięty foliową torbą dusi się i umiera w męczarniach, ponieważ oddycha całą powierzchnią skóry. Dusi się także wówczas gdy jest trzymany w wodzie, w której brakuje tlenu. Męczy się w małych basenach przepełnionych rybami. Nie sprzyja mu zbyt wysoka temperatura wody.

Kampania Jeszcze żywy KARP dofinansowana jest w ramach projektu "Ryby mają głos!" przez The Fisheries Secretariat

KP / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.