Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 grudnia 2010
  • wyświetleń: 3041

Wspierajmy nasze zabytki

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic od ponad 50 lat skupia wielu miłośników naszego regionu, pasjonatów i kolekcjonerów.

Wspierajmy nasze zabytki
Kręglarz


Wieloletni członek Towarzystwa p. Jerzy Giza - kolekcjoner, autor książki „Śladami św. Andrzeja Boboli po Czechowicach-Dziedzicach”, na spotkaniu w dniu 14 grudnia 2010 roku, przekazał eksponat ze swojej kolekcji na rzecz najcenniejszego zabytku naszego miasta Pałacu Kotulińskich. Jest to rzeźba przedstawiająca mężczyznę, który rzuca kulą do gry w kręgle. Odlew z brązu wykonany został w latach 30-tych XX wieku w Niemczech. Posążek umieszczono na podstawie, którą ozdobiono wygrawerowanymi tabliczkami z informacjami o zwycięzcach zawodów z lat 1951-1952.

To dzieło sztuki wręczone zostało panu Wiesławowi Zychowi, właścicielowi firmy „Polplast”, który podjął się ogromnej pracy odrestaurowania najcenniejszego zabytku Czechowice-Dziedzic – Pałacu Kotulińskich. Dzięki wielkiej determinacji nowych właścicieli wiosną 2011 roku rokokowy pałac ponownie otworzy swe podwoje. Przy pałacu, w otoczeniu pięknie odrestaurowanego parku, od 11 czerwca działa już restauracja „Stara Kręgielnia”, której wyposażenie zostanie uzupełnione przez eksponat ze zbiorów p. Jerzego Gizy.

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic zwraca się do artystów i kolekcjonerów by zechcieli przekazać swoje dzieła lub elementy kolekcji na rzecz uratowanego zabytku. Znajdą tu swe godne miejsce, będą promować nasze miasto wśród odwiedzających pałac gości i przywrócą tej szlacheckiej siedzibie jej wyjątkowy charakter.

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.