czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 grudnia 2010
  • wyświetleń: 6007

Jak karp z Kaniowa podbił świat

Na wigilijnych stołach obowiązkowo musi pojawić się ryba. Najczęściej wybierany jest karp. Mało kto wie, że mięsistą odmianę karpia rasy polskiej pochodzi z... Kaniowa w gminie Bestwina. Tam też znajduje się pomnik poświęcony Adolfowi Gaschowi, któremu udało się w 1880 roku zdobyć najwyższe laury na międzynarodowej wystawie rolniczej w Berlinie. Gasch wyhodował karpia rasy polskiej. Od tej pory pyszna ryba trafiła na niemal wszystkie europejskie stoły i dzięki temu smakujemy ją do dziś.

Jak karp z Kaniowa podbił świat
Pomnik ku czi Adolfa Gascha, fot. nan


Mieszkańcy Kaniowa, by przypominać o rodowodzie sławnej ryby obchodzą co roku Święto Karpia. Wtedy to przypominają o popularnym Adolfie Gaschu. Na pomniku znajduje się błędnie zapisane imię znanego hodowcy jako Adam. Pomyłkę tę prostuje i przybliża ciekawe fakty redaktor Sławomir Lewczak z Bestwiny.

Lewczak znalazł pełny raport o stanie kaniowskich stawów i nowatorskich metodach hodowli ryb przygotowany przez Gascha na wystawę w Berlinie w 1880 roku. Skan dokumentu z XIX wieku jest w języku angielskim i pochodzi z amerykańskich bibliotek cyfrowych. Szczegółowe informację na ten temat można przeczytać w publikacji Lewczaka z 2009 roku: „Adolf Gash hodowca z Kaniowa w świetle tekstów źródłowych”.

Historycy zgodnie podkreślają, że chłopskie gospodarstwo stawowe w Bestwinie było fenomenem na skalę kraju. Po raz pierwszy wspomina o tym szesnastowieczny pisarz Olbrycht Strumieńsi. Na przełomie XV-XVI wieku nastąpił szybki rozwój gospodarki stawowej. Szlachta, zakładając nowe folwarki, coraz intensywniej “wyciskała” jak największe dochody z podległych terenów, co również stało się przyczyną rozwoju gospodarki rybnej na tym terenie. Stawy były zakładane na nieużytkach oraz mniej urodzajnych glebach. Znajdowały się w majątkach dworskich, kościelnych oraz w posiadaniu zamożnych kmieci. Nic więc dziwnego, że na tym terenie wyhodowano specjalną rasę karpi tzw. polskich. Trzeba podkreślić, że Adolf Gasch był niezwykle mądrym hodowcom. Jego metody hodowli karpia przyniosły rezultaty, co potwierdza złoty medal na międzynarodowej wystawie rolniczej w Berlinie. Od tego momentu odmiana karpia galicyjskiego osiąga sławę międzynarodową i podbija podniebienia europejczyków.

nan / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.