czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 stycznia 2011
  • wyświetleń: 9803

Czechowice: Mieszkańcy protestują

Mieszkańcy sąsiadujący z byłym hotelem "Racer" w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Łukowej są przeciwni planom lokalizacji tam domu weselnego. Nie zgadzają się, aby alkohol spożywany był w bezpośredniej lokalizacji przedszkola, które sąsiaduje z budynkiem byłego hotelu. Obecnie hotel, który był własnością Rafinerii, przeszedł w prywatne ręce.

Czechowice: Mieszkańcy protestują
Były hotel „Race” w Czechowicach-Dziedzicach, fot. SK


Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Joanna Badowska, podczas wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Rady Miejskiej poinformowała, że mieszkańcy sąsiadujący z byłym hotelem "Racer" protestują przeciwko planom lokalizacji tam domu weselnego.

Protestującym chodzi o zbyt bliską odległość od budynków mieszkalnych.

- Rozumiemy mieszkańców i ich racje. Na razie wszelkie prace inwestorskie zostały wstrzymane. Rozumiem również, że mieszkańcy boją się uciążliwości. Czekamy na wskazanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje mieszkańców. Jesteśmy w stanie zagwarantować, że nie będziemy prowadzić sprzedaży alkoholu, w godzinach pracy przedszkola. Sala weselna czynna jest przecież w weekend. Jesteśmy otwarci na współpracę i dobrą wolę - tłumaczył nam przedstawiciel właściciela.

W gminie funkcjonuje uchwała Rady Miejskiej, która ustala jedynie, że lokal gastronomiczny musi być usytuowany w obiekcie na trwale związanym z gruntem.

Nie określa natomiast odległości lokalu gastronomicznego podającego alkohol od zabudowy mieszkalnej, miejsc kultu religijnego, placówek oświatowych czy placów zabaw. W związku z tym, jak poinformowała szefowa GKRPA Joanna Badowska, mieszkańcy domagają się uregulowania kwestii odległości lokalu gastronomicznego od zabudowy mieszkalnej uchwałą Rady Miejskiej. Jak tłumaczy nam zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic Maciej Kołoczek, sprawa ta nie jest do rozwiązania na już.

– Jesteśmy za tym, aby w nowej uchwale ograniczyć odległość miejsc sprzedaży i spożycia alkoholu od przedszkoli, szkół, czy świetlic środowiskowych. Musimy jednak pamiętać o funkcjonujących obecnie lokalach gastronomicznych, czy sklepach, w których sprzedaje się alkohol w sposób kulturalny i zgodny z prawem. Nowe przepisy będą obowiązywały przecież w całej gminie, a nie tylko na Osiedlu Tomaszówka. Sporo zależy od konkretnych zapisów w uchwale, dotyczących np. sposobu mierzenia odległości. Bez przemyślenia tematu może się okazać, że zabierzemy koncesję dobrym restauratorom, a w zamian powstaną obok np. blaszane budki z piwem. Jeśli chodzi o wydanie decyzji o domu weselnym my jako gmina (właściciel przedszkola) jesteśmy stroną w tej sprawie. Dlatego też Samorządowe Kolegium Odwoławcze zdecydowało, że decyzję wyda burmistrz sąsiedniej Pszczyny – tłumaczy nam zastępca burmistrza Maciej Kołoczek.

SK / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.