czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 1 lutego 2011
  • wyświetleń: 1743

Uwaga na fałszywych krewnych

Po raz kolejny policja apeluje o ostrożność! Oszuści, którzy przez telefon podają się za wnuczków i pilnie potrzebują pieniędzy wyłudzili od 71-letniej mieszkanki Bronowa aż 13 tys. zł.

Sposób działania naciągaczy nie zmienił się, nowa jest natomiast metoda wypłaty pieniędzy. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ofiarą, oszuści proszą o wpłacenie pieniędzy na poczcie w systemie zwanym „Błyskawicą”. Wpłacający otrzymuje hasło, które następnie podaje telefonicznie oszustom, co umożliwia im wypłatę gotówki w dowolnym punkcie pocztowym w całym kraju. Tak było i w tym wypadku. Nieznajoma kobieta skontaktowała się telefonicznie z mieszkanką Bronowa i przedstawiła się jako synowa jej brata. Tak sprytnie manipulowała rozmówczynią, że starsza kobieta sama podała imię krewnej. Wówczas oszustka poprosiła o pożyczkę 25 tys. zł. Twierdziła, że jest u notariusza i zabrakło jej pieniędzy, a jeśli ich nie otrzyma, straci trzy razy tyle.

Ofiara, nie spodziewając się podstępu, zgodziła się na pożyczkę i postępowała zgodnie z instrukcjami naciągaczy. Wpłaciła pieniądze na poczcie na podane jej przez oszustkę nazwisko – jak się okazało podstawionej osoby – tzw. „słupa”, a następnie podała kod wpłaty, co pozwoliło oszustom na błyskawiczną wypłatę gotówki.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.