Wiadomości

  • 6 lutego 2011
  • wyświetleń: 5754

Psy zagryzają sarny

Bezpańskie psy czynią wiele szkód w obwodach łowieckich. Także w obrębie czechowickiej gminy. Szkody wyrządzone przez zwierzęta puszczane samopas są coraz dotkliwsze. Winę za to ponoszą właściciele, którzy nie pilnują swoich czworonogów i nie zdają sobie sprawy z ich szkodliwego działania. Zdarza się, że ktoś z premedytacją wywozi do lasu swojego psa i w ten sposób się go pozbywa.

Psy zagryzają sarny
Zraniona sarna przez psa ma niewielkie szanse na przeżycie, szczególnie zimą, fot. SK


Ilość psów wałęsających się w lasach wzrosła w ostatnich latach – alarmują pracownicy leśni. Problem szczególnie nasila się w okresie zimy. Często właściciele psów wypuszczają czworonogi dla zabawy, żeby sobie „polowały”. Psy gonią za zwierzyną i zwykle tylko ją ranią. Ta jednak umiera z wycieńczenia albo wykrwawia się na śmierć. Pies jako drapieżnik, wnosi w łowisko wiele niepokoju. Ich „łupem” padają zające, kuropatwy, bażanty czy sarny. Niszczone są również siedliska ptaków.

Właściciele czworonogów muszą sobie zdać sprawę z tego, że psy mają instynkt łowcy. Jeżeli zostają wypuszczone, na przykład w lesie, mogą zaatakować dziką zwierzynę. Największy problem jest z sarnami, które ufnie podchodzą bliżej gospodarstw. I dlatego wśród nich jest najwięcej ofiar. Myśliwi ostrzegają, że mogą zastrzelić psa spotkanego w lesie, który atakuje leśną zwierzynę. Pozwala na to prawo. Jednak jest to ostateczne wyjście. Myśliwi apelują o zdrowy rozsądek właścicieli czworonogów.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.