Wiadomości

  • 8 lutego 2011
  • wyświetleń: 3550

Kolejny pożar sadzy na Lipowskiej

W poniedziałek tuż po godz. 17.00 dwa zastępy straży pożarnej gasiły palącą się sadzę w kominie, w jednym z budynków mieszkalnych w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Lipowskiej.

Strażacy ugasili pożar przy pomocy piasku, następnie za pomocą szczotki usunięto resztę sadzy z przewodu kominowego. Piec został całkowicie wyłączony i wygaszony.

W wyniku pożaru zadymieniu uległa piwnica i klatka schodową. Zanim ponownie zostanie włączony piec właściciel budynku musi zadbać o uszczelnienie komina na poddaszu. Kominiarz musi sprawdzić szczelności oraz drożności przewodu kominowego.

Porady Straży Pożarnej na wypadek zapalenia się sadzy w kominie: Pierwszą ważną rzeczą jest wezwanie straży pożarnej, a następnie należy wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego i szczelne zamknięcie pieca. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu. Uwaga: w żadnym wypadku nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego - powstająca para może spowodować wybuch komina.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.