czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 13 lutego 2011
  • wyświetleń: 4696

Pomagają misjonarzowi

Zambia. Plemię Bisa. Około 5 tys. ludzie. Głód. Analfabetyzm. Tutaj swoją stację misyjną buduje ks. Waldemar Potrapeluk. W Czechowicach-Dziedzicach pracował przez 2 lata skąd bezpośrednio wyjechał na misje. Obecnie do Czechowic przyjeżdża rzadko. Raz na trzy lata, gdy jest na urlopie.

Pomagają misjonarzowi
fot. picasaweb.google.com/w.potrapeluk


Gdy ks. Potrapeluk wyjechał na misje, w Czechowicach-Dziedzicach w parafii św. Barbary, gdzie był wikariuszem, powstała Rodzina Misyjna. Dziś zrzesza kilkadziesiąt sympatyków z całego województwa śląskiego. - Wiele osób widząc zaangażowanie ks. Potrapeluka chciało mu pomagać. Tak zrodziła się Rodzina Misyjna. Działalność grupy opiera się na wspomaganiu misjonarzy pracujących na misjach przez modlitwę oraz pomoc materialną – mówi proboszcz parafii ks. Ludwik Duży.

W jednej ze swoich korespondencji, którą cytuje Tomasz Kabała w publikacja „Arka”, ks. Potrapeluk pisze: „Teren ten zamieszkują ludzie z plemienia Bisa. Jest tu cale mnóstwo zwierząt, które niszczą ludzkie pola, dlatego co roku panuje tu głód na przednówku.

Poważnym problemem jest także brak jakiejkolwiek nadziei na lepszą przyszłość, więc ludzie nie uprawiają zbyt dużo. Politycy, rząd zbytnio się nimi nie przejmuje. Większość, zdecydowana większość ludzi nie potrafi pisać i czytać. Mamy tutaj 4 szkoły podstawowe, w których uczy się ponad 2000 dzieci, ale jest tylko 5 wykwalifikowanych nauczycieli. Mamy jedną przychodnie, w której pracuje 2 pielęgniarzy, ale w porze deszczowej (grudzień - kwiecień) nie ma żadnych lekarstw.

Buduję tutaj stacje misyjną, abym mógł tu mieszkać na stałe (także w porze deszczowej). Stawiam też coś w rodzaju warsztatu, aby można pracować, naprawiać, spawać itp. Pomagam szkołom finansowo, w zakupie potrzebnych materiałów (zeszyty, etc.) i razem z szefem plemienia chcemy najzdolniejszą młodzież, przynajmniej tą, która skończy szkołę, umiejąc czytać i pisać, posłać do porządnych szkół średnich, a potem do College”.

Konto bankowe, przez które można wspomagać ks. Waldemara Potrapeluka:
Rzymsko-Katolicka Parafia św. Barbary ul. Węglowa 56 , 43-503 Czechowice-Dziedzice
ING Bank Śląski S.A O/Czechowice-Dziedzice, nr: 38105012561000000105851174
z dopiskiem: Misja w Chilonga. Każda wpłata jest potwierdzana podziękowaniem.

SK / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.