czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 lutego 2011
  • wyświetleń: 7255

Wyspy Brytyjskie w liceum

23 lutego sala gimnastyczna LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach już po raz dziesiąty zamieniła się w historyczne krainy Wysp Brytyjskich. Obowiązujący w tym dniu był język angielski a z głośników sączyły się szkockie i irlandzkie utwory muzyczne. Cała dekoracja nawiązywała do symboli, historii, geografii, polityki i kultury krain Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii.

Wyspy Brytyjskie w liceum
fot. Archiwum szkoły


Do konkursu przystąpiło 9 drużyn z pięciu różnych szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów: LO im. M. Skłodowskiej-Curie (klasy 1b,c,d, 2c, 3e) oraz reprezentacja ZS „Silesia” i Gimnazjum z Goczałkowic-Zdroju oraz GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Uczniowie rywalizowali w pięciu punktowanych konkurencjach. Rundy zadaniowe składały się z dwóch testów: leksykalno-gramatycznego oraz quizu wiedzy o Zjednoczonym Królestwie i Republice Irlandii składającego się z pytań o trzech różnych stopniach trudności: łatwym, średnim i trudnym. Rundy praktyczne obejmowały prezentacje tradycyjnego tańca szkockiego lub irlandzkiego, prezentacje autentycznego lub wymyślonego klanu: jego nazwy, historii, herbu, odśpiewanie hymnu oraz pokaz tradycyjnych strojów szkockich.

Wyspy Brytyjskie w liceum · fot. Archowum szkoły


Konkurs prowadzili uczniowie klasy 3e: Elżbieta Krótka i Dominik Okolus. Ponieważ honorowy patronat nad cyklem konkursów objął Starosta Bielski na konkurs przybyli: członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego pani Renata Franasik, Stanisław Pięta, Pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. Oświaty: Zofia Jonkisz i pani Alina Macher. Pani Franasik dokonała uroczystego otwarcia konkursu gratulując pani Ożóg-Gilowskiej pomysłu i konsekwencji w przekazywaniu pasji językowej i życzyła dalszych jubileuszy przedsięwzięcia. Drużyny dopingował również dyrektor LO Jan Bieroński.

Specjalnym gościem jubileuszowej edycji był zespół „Pipes& Drums”. Pani Ewelina Gajek przybliżyła młodzieży historię tradycyjnych instrumentów szkockich a zespół zaprezentował utwory o znaczeniu patriotycznym i historycznym. m. in. Scotland the Brave. Największą atrakcją dla uczniów była próba gry na instrumentach w trakcie której okazało się, że wydobycie z nich dźwięku jest trudną sztuką.

Rywalizacja była zacięta a poziom wiedzy uczestników konkursu imponujący. Jury w składzie: Katarzyna Ożóg-Gilowska – anglistka LO pomysłodawczyni i organizatorka cyklu konkursów, Magdalena Wilewska – anglistka ZS „Silesia”, Monika Ryrych – anglistka GP Nr 2 oraz Tomasz Janusz – absolwent LO i student II roku anglistyki i Dawid Pawłowski –reprezentant SU, miało wielki dylemat oceniając perfekcyjnie przygotowane prezentacje. O zwycięstwie jednak zdecydował test leksykalno-gramatyczny i quiz wiedzy i Zjednoczonym Królestwie i Republice Irlandii i tak w tych konkurencjach najlepiej wypadli zwycięzcy – reprezentanci klasy 2c w składzie: Anna Nieckarz, Aneta Biernot, Agata Kłaptocz, Katarzyna Chmiel i Bartłomiej Kopeć.

Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej a pierwsze w kategorii „Gimnazjaliści” przypadło drużynie z GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego w składzie: Karolina Wiencek, Magdalena Brańka, Katarzyna Wiśniewska, Magdalena Zolich i Katarzyna Banaś. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z klasy 3e i 1d ze szkoły gospodarzy.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci słowników, podręczników gramatycznych, albumów oraz odtwarzaczy mp3 i pamiątkowe dyplomy. Konkurs ewoluował w swej formule przez kolejne edycje, tak by jak najpełniej motywować uczestników: uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poszukiwania informacji w różnych źródłach literackich. Umożliwił uczestnikom konfrontacje swoich kompetencji językowych w sytuacjach komunikacyjnych i wiedzy teoretycznej na temat historycznych krain Wysp Brytyjskich z umiejętnościami i wiedzą innych uczestników. Celem konkursu było także rozwijanie wśród uczniów kompetencji interkulturowej czyli postawy otwartości i ciekawości wobec innych kultur. Taki sposób uczenia jest skuteczny i jednocześnie atrakcyjny dla uczniów.

Konkurs zakończył się zdjęciem pamiątkowym oraz wspólną ucztą zgromadzonych klanów.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.