czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 marca 2011
  • wyświetleń: 5343

Drastycznie ubywa uczniów

W czechowickich szkołach ponadgimnazjalnych co roku ubywa ok. 200 uczniów. Powodem jest niż demograficzny oraz wybieranie szkół w innych miastach, szczególnie w Bielsku-Białej. Powoduje to zmniejszenie o ok. 1 mln zł rocznie subwencji oświatowej z budżetu państwa przekazywanej ich administratorowi, czyli powiatowi bielskiemu.

Przykładowo w 2000 roku w największej szkole ponadgimnazjalnej w Czechowicach-Dziedzicach popularnej Resortówce było 1750 uczniów, obecnie jest ich 800. Zmniejszanie się liczy młodzieży powoduje, że w szkołach potrzebne są jak najszybsze zmiany. Jedną z nich było przeniesienie kilka lat temu do Resortówki - Zespołu Szkół Handlowo-Usługowych. Teraz rozważa się przeniesienie tam kolejnej szkoły - Zespołu Szkół nr 4. Stały spadek ilości uczniów w czechowickich szkołach ponadgimnazjalnych spowodował, że w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii z budżetu powiatu dopłacono do ich funkcjonowania ok. 5 mln zł (mimo pozyskania przez szkoły dochodów w wysokości 920 000 zł, które przeznaczane są głównie na prace remontowe).

Starosta bielski Andrzej Płonka przyznaje, że biorąc pod uwagę możliwości finansowe powiatu, należy podjąć działania związane z restrukturyzacją szkolnictwa ponadgimnazjalnego. W tym roku został zamknięty szkolny basen w Resortówce. Obiekt ten wymaga gruntownej modernizacji. Władze powiatu zapewniają, że zrobią wszystko, aby jak najszybciej pozyskać pieniądze na jego remont, aby ponownie umożliwić korzystanie z niego.

wak / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.