czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 marca 2011
  • wyświetleń: 1723

W Bestwinie bez funduszu

Radni z Bestwiny nie wyrazili zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na przyszły rok.

Uchwała o funduszu sołeckim daje możliwość zwrotu w formie dotacji celowej części wydatków wykonanych w jego ramach. Warunkiem zwrotu jest wyodrębnienie przez radnych funduszu sołeckiego.

Wysokość pieniędzy przypadających na dane sołectwo oblicza się na podstawie wzorów, gdzie pod uwagę brane jest m.in. wysokość środków przeznaczonych na dane sołectwo (jednak nie więcej niż 10- krotność kwoty bazowej) oraz liczbę mieszkańców sołectwa. Ma to być metoda na trwałe ożywienie lokalnej społeczności. Największy problem dotyczy jednak rozdrobnienia samorządowych środków. Przekazanie części pieniędzy do funduszu zarządzanego przez sołectwa oznaczałoby zmniejszenie o taką kwotę budżetów gmin. Negatywnie o ustawie wypowiedział się m.in. zarząd Związku Miast Polskich.

Sołtys i rada sołecka, zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim, mają dysponować środkami publicznymi. Powołanie funduszy sołeckich ma spowodować dopływ środków do zapóźnionych w rozwoju wsi. Z drugiej strony jest to odbieranie pieniądze gminom, zmniejszając ich możliwości inwestycyjne. Dlatego ustawa budzi skrajne emocje i kontrowersje.

nan / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.