Zdrowie

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3904

Jak szybko zasnąć

Materiał partnera:

Czy istnieje skuteczny sposób na zaśnięcie, czyli jak sobie radzić, kiedy sen nie nadchodzi?

Jak szybko zasnąć


Odpowiednia ilość snu w ciągu doby jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zbyt mała jego ilość wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie. Na problemy ze snem skarży się coraz więcej osób, ale tylko nieliczna część stara się z nimi walczyć. Czy warto stosować tabletki nasenne, a może lepsze są zioła na sen? Co zrobić, żeby zasnąć? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi poniżej.

Codzienność sposobem na to, jak zasnąćJedną z głównych przyczyn zaburzeń snu jest nasz tryb życia. Dieta, stres, aktywność fizyczna lub jej brak oraz sposób spędzania wolnego czasu może powodować, że liczenie owiec raczej nie pomoże. Zadając sobie pytanie, jak szybko zasnąć, warto zastanowić się, czy nasz organizm otrzymuje wszystko to, czego potrzebuje.

Przede wszystkim należy zbilansować jakość i ilość posiłków spożytych w ciągu dnia. Powinny one dostarczać odpowiednią ilość białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Nadmiar lub niedobór jednego z nich może skutkować krótszym snem, lub częstymi wybudzeniami. Pozytywny wpływ na sen ma spożywanie warzyw oraz ryb.

Bardzo istotne jest też to, aby ostatni posiłek zjeść nie później niż 2 godziny przed udaniem na spoczynek. Lepiej unikać na noc potraw ciężkich, tłustych i ostrych.

Kolejnym ważnym aspektem, mającym wpływ na sen jest zbyt duża ilość stresu. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w pośpiechu, problemy się mnożą, a mózgu nie daje się wyłączyć. Natrętne myśli najczęściej pojawiają się właśnie przed snem, kiedy nie ma możliwości czym innym zająć głowy. Należałoby więc znaleźć w ciągu dnia odrobinę czasu dla siebie. Choć odrobinę zredukować stres może kąpiel, masaż skroni, a nawet obejrzenie filmu w telewizji. Ważne jest to, żeby się wyciszyć i mieć chwilę wytchnienia.

Niemniej ważna jest aktywność fizyczna. Według przeprowadzonych badań naukowych regularne uprawianie sportu może znacząco poprawić jakość i długość snu. Nawet niewielka ilość aktywności może sprawić, że z czasem pytanie, jak szybko zasnąć zniknie bezpowrotnie.

Tabletki nasenne i zioła na sen - czy warto z nich korzystać?Wiele osób zastanawiających się co zrobić, żeby zasnąć, decyduje się na to, by sięgnąć po dostępne środki wspomagające zasypianie. Jednym z nich są tabletki na sen. W skład tych, które można kupić w aptece bez recepty, wchodzą głównie zioła. Do najpopularniejszych należą, chociażby melisa, kozłek lekarski, męczennica, czy szyszki chmielu. Niektóre z nich nie tylko pomagają zasnąć, ale działają też wyciszającą, uspokajająco i relaksująco. Tabletki nasenne często zawierają też melatoninę, inaczej nazywaną hormonem ciemności lub snu. Melatonina wytwarzana jest przede wszystkim w szyszynce. Wraz z wiekiem jej stężenie stopniowo się zmniejsza. Melatonina na sen ma dość spory wpływ. Jej niedobory można także uzupełniać podczas specjalnej kuracji, którą jednak musi przepisać lekarz. Na tę metodę decyduje się z reguły, kiedy problem ze snem jest długotrwały i inne sposoby leczenia zawiodły.

Co ciekawe melatonina występuje również w pewnych produktach spożywczych np. rybach, pomidorach, jajkach, truskawkach, żurawinie, pistacjach, pszenicy, orzechach włoskich, kukurydzy czy owsie. Niestety jej stężenie jest znacznie niższe niż to w tabletkach na sen.

Spożywanie tych artykułów raczej nie będzie skutecznym sposobem na zaśnięcie. Alternatywą dla tabletek nasennych są zioła na sen. Dostępne są formie suszu, syropów lub herbat. Jeżeli są stosowane zgodnie z zaleceniami, są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Zioła na sen są przede wszystkim całkowicie naturalne, ponieważ pozyskiwane są wyłącznie z roślin. Te w postaci suszu można wykorzystywać zarówno do parzenia naparów, jak i doprawiania potraw. Są także bezpieczne dla osób z nadwrażliwością na leki. Zioła na sen mogą stosować także kobiety w ciąży oraz dzieci.

Zaburzenia snu zawsze warto skonsultować z lekarzem, być może ich obecność ma podłoże zdrowotne.