Zdrowie

  • 10 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4689

Pogotowie podsumowało 2021 rok. Najwięcej zdarzeń w historii

Ponad 31 tysięcy zdarzeń w 2021 roku obsłużyły karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. To wzrost o ponad 11 procent w stosunku do roku 2020 i najwięcej w historii działalności Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Z 31724 zadysponowanych wizyt, 30201 zakończyło się zaopatrzeniem pacjenta. Jak podkreśliło BPO, znaczący wpływ na liczbę zdarzeń miały liczby wizyt podczas trzeciej i czwartej fali koronawirusa.

Wojciech Waligóra nadal będzie kierował bielskim pogotowiem
Pogotowie podsumowało 2021 rok. Najwięcej zdarzeń w historii · fot. Powiat bielski


W czasie całego roku udzielono pomocy prawie trzem tysiącom pacjentów zarażonych Covid-19, a w kierunku koronawirusa przebadaliśmy ponad 10 tysięcy pacjentów w ramach wizyt zespołów ratownictwa medycznego, z czego 1440 uzyskało wynik pozytywny.

Najwięcej wizyt zespoły zrealizowały w marcu, kiedy to pomocy udzielono 3156 pacjentom. Natomiast najmniej karetki wyjeżdżały w lutym, a więc tuż przed rozpoczęciem się 3 fali koronawirusa. Jeżeli chodzi o wyjazdy w poszczególne dni to najwięcej wyjazdów (134) było realizowanych 5 kwietnia, czyli w poniedziałek wielkanocny. Za to najmniej wyjazdów zespoły zrealizowały 28 września (54). - Jak widać pomiędzy najspokojniejszym dniem, a tym z największą liczbą zdarzeń jest bardzo znacząca różnica - zauważa BPO.

- Stan 14040 pacjentów nie pozwalał na pozostanie w miejscu zdarzenia i należało ich przetransportować do szpitala. Najwięcej razy, bo aż 7478 razy przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Niestety również do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej należy niechlubny rekord przekazania pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego, a trwało to aż dwanaście godzin! Łącznie ponad 3685 pacjentów w ubiegłym roku oczekiwało ponad 30 minut na przyjęcie w szpitalu - poinformowało Bielskie pogotowie Ratunkowe.

W czasie trwania trzeciej fali koronawirusa zgodnie z Wojewódzkim Planem Ratownictwa Medycznego zostały uruchomione trzy dodatkowe zespoły, a w grudniu w czasie trwania czwartej fali koronawirusa dodatkowe dwa zespoły. Te dodatkowe zespoły w 2021 roku pomogły 1770 pacjentom.

Ponad połowa pacjentów w 2021 roku miała powyżej 65 lat, natomiast dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia udzielono pomocy 1411 razy. 643 razy nie udało się pomóc pacjentom i kierownik zespołu ratownictwa medycznego musiał stwierdzić zgon pacjenta.

Bielskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało w 2021 roku wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach dwóch projektów. W ramach projektu pn. "Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu i miasta Bielsko-Biała poprzez zakup ambulansów sanitarnych z wyposażeniem, a także zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom pracującym w Zespołach Ratownictwa Medycznego" z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa za kwotę 2.978.792,00 złotych, zakupiono 5 ambulansów ze sprzętem medycznym oraz 16 urządzeń do dekontaminacji ambulansów wraz z płynem, a także sprzęt ochronny dla pracowników, tj. maski ochronne i kombinezony.

Natomiast w ramach projektu "Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego poprzez zakup nowoczesnego sprzętu - ambulansu sanitarnego z defibrylatorem, respiratorem, ssakiem oraz komorą ochronną BIO-BAG" z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa otrzymano 486.623,40 złotych.

mp / czecho.pl

źródło: Bielskie Pogotowie Ratunkowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.