Reklama

Zdrowie

 • 23 lutego 2022
 • wyświetleń: 4332

Rząd zapowiedział zniesienie większości obostrzeń epidemicznych

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli zniesienie większości obostrzeń od 1 marca. Zaczną obowiązywać łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zapowiedziano zniesienie limitu osób w sklepach, restauracjach i ponowne otwarcie klubów i dyskotek. Zostaną m.in. maseczki, izolacja i kwarantanna.

Konferencja premiera i ministra zdrowia - 23.02.2022
Konferencja premiera i ministra zdrowia - 23.02.2022 · fot. KPRM


- Pandemia COVID-19 towarzyszy nam już od 2 lat. Musieliśmy się w tym czasie zmierzyć z wyzwaniami, jakich nigdy do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać wiele nowych ograniczeń i zasad w życiu społecznym i gospodarczym - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. olejne kraje europejskie znoszą dzisiaj restrykcje i obostrzenia i wracają do normalności, jednocześnie cały czas zachęcając do szczepień - dodał szef rządu.Premier zapowiedział dzisiaj zniesienie większości obowiązujących obostrzeń od 1 marca. - Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Ograniczamy te obostrzenia, ale nadal będzie obowiązywało m. in. noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza sklepach czy w komunikacji miejskiej. Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników w skróconym czasie - poinformował Morawiecki.

Rząd zapowiedział zniesienie większości obostrzeń. Zostają m.in. maseczki
Rząd zapowiedział zniesienie większości obostrzeń. Zostają m.in. maseczki · fot. KPRM


- Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Właściwie zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa - powiedział z kolei minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Jak podkreślił szef polskiego rządu, "pandemia też pokazała, czym są szczepienia i jak bardzo mocno chronią, przede wszystkim przed zgonem. Podkreślamy, żeby się szczepić, żeby szczepienia były tarczą, która pozwoli nam do końca zwalczyć epidemię".Ograniczenia obowiązujące od 1 marcaCo się zmieni? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Maseczkę trzeba nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujemy, bez zmian będziemy musieli poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u nas objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli nasz stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, będące żołnierzami lub funkcjonariuszami służb. Wówczas izolacja trwa:

 • 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
 • lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).


Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkamy z osobą, która jest zakażona koronawirusem. Jeśli mieszkamy z osobą chorą, nasza kwarantanna trwa tyle, ile izolacja współdomownika.

Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

 • jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
 • jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.


Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

Oprócz tego ważna jest zasada DDMA+W. Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki szczepieniom, ale także dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Stosuj zasadę DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
 • Wietrzenie.


Utrzymywanie dystansu społecznego m.in. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy i mieszkaniu. Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

ar, mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj