Reklama

Zdrowie

  • 24 marca 2022
  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 10111

Koniec obowiązku noszenia maseczek. Znika także izolacja

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19. Od poniedziałku, 28 marca zniesiony zostanie m.in. obowiązek noszenia maseczek.

Konferencja ministra zdrowia - 24.03.2022
Konferencja ministra zdrowia - 24.03.2022 · fot. Ministerstwo Zdrowia


- Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski.

- Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń. Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy. Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń - dodał członek rządu.

Średnia liczba dziennych nowych zakażeń od 1 stycznia do 23 marca
Średnia liczba dziennych nowych zakażeń od 1 stycznia do 23 marca · fot. Ministerstwo Zdrowia


W związku z powyższym od poniedziałku, 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. Decyzja nie dotyczy podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Minister zdrowia zarekomendował jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Koniec obowiązku noszenia maseczek. Znika także kwarantanna
Koniec obowiązku noszenia maseczek. Znika także kwarantanna · fot. Ministerstwo Zdrowia


Od 28 marca zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej oraz kwarantanna zagraniczna. - Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu - powiedział Adam Niedzielski.

Koniec obowiązku noszenia maseczek. Znika także kwarantanna
Koniec obowiązku noszenia maseczek. Znika także kwarantanna · fot. Ministerstwo Zdrowia


Podczas konferencji prasowej minister zdrowia poinformował również o liczbie nowych zakażeń koronawirusem w Polsce - w ciągu ostatniej doby w naszym kraju liczba ta wyniosła 8994.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj