Zdrowie
- 6 czerwca 2022
- wyświetleń: 4088
Prostata - najważniejsze pytania dotyczące męskiego gruczołu
Materiał partnera:
Prostata budzi negatywne skojarzenia u większości mężczyzn. Ciężko się temu dziwić, ponieważ problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tego gruczołu mogą mieć naprawdę fatalne dla zdrowia skutki. Niestety wielu mężczyzn unika profilaktycznych wizyt u lekarza i zgłasza się do niego dopiero, gdy problemy z prostatą są już na tyle poważne, że bez leków się nie obejdzie. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi dotyczące męskiego gruczołu, czyli wspomnianej prostaty.
Co to jest prostata?
Prostata nazywana jest również gruczołem krokowym czy sterczem. To typowo męski gruczoł, który odpowiada za wydzielanie płynu wchodzącego w skład spermy. Dzięki temu płynowi plemniki zachowują dłuższą żywotność i są dużo bardziej ruchliwe. Dzięki neutralnemu PH wydzieliny z prostaty plemniki mogą dłużej przeżyć w pochwie kobiety, gdzie można spodziewać się kwaśnego PH.
Prostata jest narządem mięśniowo-gruczołowym i jest bardzo ważną częścią męskiego układu płciowo-moczowego.
Gdzie w ciele mężczyzny zlokalizowana jest prostata?
Stercz zlokalizowany jest pod pęcherzem moczowym. Cewka moczowa przechodzi przez środek prostaty, a od jej tylnej strony leży odbytnica. Z uwagi na bliskie położenie prostaty względem dróg moczowych - wszelkie zmiany chorobowe związane z prostatą mogą mieć wpływ na kłopoty z oddawaniem moczu.
Jakie objawy powinny zmotywować do wizyty u lekarza specjalisty?
Objawy, które powinny zapalić czerwoną lampkę i zasygnalizować, że to odpowiedni czas na wizytę u urologa to:
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu - częściej niż 7-8 razy na dobę
- zwiększona konieczność oddawania moczu w nocy
- nieustanne uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego
- szczypanie, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu
- słaby strumień moczu
- trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
- nietrzymanie moczu
- zaburzenia czynności seksualnych
- krew w moczu
- ból w dolnej części brzucha
Kiedy powinieneś odwiedzić urologa?
Wizyta u lekarza od męskich problemów zdrowotnych jest oczywista, gdy pojawią się kłopoty zdrowotne i zauważalne nieprawidłowości w funkcjonowaniu prostaty.
Jednak ważne są również wizyty profilaktyczne. Badania profilaktyczne i regularne wizyty u lekarza powinny odbywać się raz w roku. Dotyczy to każdego mężczyzny po 45. roku życia, a w przypadku obciążenia genetycznego - już po 40. roku życia.
Na jakie problemy zdrowotne narażona jest prostata?
Po 40. roku życia, w związku z nadmiarem testosteronu, prostata zaczyna zwiększać swoją objętość. Do najłagodniejszych problemów zaliczyć można łagodny przerost prostaty (czytaj więcej). Poważniejsze dolegliwości to zapalenie gruczołu krokowego, a nawet nowotwór złośliwy prostaty.
Co to jest badanie per rectum?
To badanie przeprowadzane przez odbyt. Urolog, za pomocą dotyku, może zbadać prostatę i wykryć wszelkie nieprawidłowości. To całkowicie bezbolesne badanie, co nie oznacza, że jest ono komfortowe. Trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie, gdy lekarz wcześnie wykryje zmiany nowotworowe.
Czy warto stosować suplementy na prostatę?
Jak najbardziej. Dobrze dobrane suplementy mogą zapewnić odpowiednią podaż witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na działanie prostaty. Popularnym produktem zawierającym naturalne witaminy na prostatę (kliknij tutaj) jest suplement diety CHEERS Prostate Formula, który opiera swój skład o palmę sabałową, korę śliwy afrykańskiej czy wierzbownicę drobnokwiatową.
Zioła na prostatę obecne w niniejszym suplemencie zawierają EnoSTIM i beta-sitosterol. Pierwszy zmniejsza stres oksydacyjny i zwiększa przepływ krwi o 50%, a dodatkowo wspiera potencję. Drugi wspomaga regenerację nabłonka gruczołu krokowego, zmniejsza obrzęk prostaty i obniża poziom DHT.