Zdrowie

  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 2089

Jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania? Rodzaje i przyczyny

Materiał partnera:

Zaburzenia odżywiania to poważna choroba cywilizacyjna, która wbrew błędnym przekonaniom może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Specjaliści twierdzą, że mechanizmy towarzyszące problemom z żywieniem są porównywalne do zależności od substancji psychoaktywnych i wykazują wiele podobieństw. Mimo tego niezdrowa relacja z jedzeniem często jest bagatelizowana. Jakie zaburzenia odżywiania można wyróżnić oraz jak sobie z nimi radzić?

zaburzenia odżywiania


Rodzaje zaburzeń odżywianiaMożemy wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń odżywiania. Wśród nich najczęściej występujące są anoreksja oraz bulimia. Pierwszą z nich, określaną również mianem jadłowstrętu psychicznego, cechuje dążenie do uzyskania szczupłej sylwetki, do czego osoba dąży poprzez znaczne ograniczenie spożywania pokarmów. Stałe limitowanie przyjmowanych kalorii połączone jest z lękiem przed przybraniem na wadze. Bulimia to zaburzenie objawiające się epizodami nadmiernego objadania się, po których następują tzw. zachowania kompensacyjne. Polegają na próbie usunięcia wcześniej spożywanego pokarmu poprzez prowokowanie wymiotów czy też stosowanie środków przeczyszczających, a również okresy głodzenia się. Żadnej choroby nie należy bagatelizować - podstawą w tym przypadku jest przywrócenie zdrowych nawyków odżywiania, w czym pomoże dietetyk (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/dietetyk-online/).

Przyczyny zaburzeń odżywianiaTrudno określić konkretną przyczynę występowania zaburzeń odżywiania, można jednak wyróżnić pewne czynniki, które wpływają na ich rozwój. Zwykle jest to związane z innymi problemami na tle psychicznym - zaniżona samoocena, brak akceptacji swojego wyglądu, która czasem wynika również z braku akceptacji ze strony rówieśników czy najbliższego otoczenia to tylko niektóre z nich. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie którekolwiek z objawów, udaj się do specjalisty - Poradnia Harmonia, a właściwie jej wykwalifikowana kadra pomogą Ci w poradzeniu sobie z zaburzeniami.

Nie bój się prosić o pomocZmaganie się z zaburzeniami odżywiania jest niezwykle trudne. Odbiera osobom nimi dotkniętym radość z życia, a nawet może być podstawą do wykształcenia się innych problemów psychicznych. Pamiętaj o tym, że nie musisz być sam w chorobie, a udanie się po pomoc jest oznaką odwagi, a nie słabości. Niezwykle ważne jest wybranie wykwalifikowanego specjalisty - takiego jak kadra Poradni Harmonia, która zapewni Ci kompleksową pomoc. Nie masz możliwości udać się na stacjonarną wizytę? Poradnia zapewnia również konsultacje online, co znacznie ułatwi Ci wybór dogodnego terminu oraz pozwoli na zachowanie dyskrecji.