Zdrowie

  • 28 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1869

Jak dbać o odpowiednie nawilżenie oczu?

Materiał partnera:

Wiek, hormony, dym tytoniowy lub suche środowisko to tylko niektóre z czynników, które mogą wpływać na nieprawidłowe nawilżenie oczu. Aby złagodzić jego skutki, można zastosować w praktyce kilka zaleceń. Jeśli Twoje oczy łzawią bez wyraźnego powodu, są swędzące i zaczerwienione, być możesz cierpisz na zespół suchego oka.

nawilzenieoczu


Dolegliwość ta może wystąpić w każdym wieku, choć szczególnie często pojawia się po czterdziestce i u kobiet w okresie najważniejszych zmian hormonalnych (dojrzewanie i menopauza). Chociaż suchości oczu nie można wyleczyć, można ją kontrolować. Innymi słowy, możliwe jest złagodzenie objawów tak, aby przestały być ciągłym utrapieniem.

Jakie są opcje leczenia?Oprócz pewnych codziennych nawyków, które zasadniczo mają na celu złagodzenie objawów, istnieje szereg skutecznych metod leczenia w celu poprawy nawilżenia oczu:

  • Leczenie autologiczną surowicą lub osoczem bogatym w czynniki wzrostu.
  • Intensywne światło pulsacyjne (IPL) stymulujące gruczoły powiek.
  • Okazjonalne leczenie antybiotykami lub lekami przeciwzapalnymi.
  • Zamknięcie punktów łzowych za pomocą zatyczek hydrożelowych i silikonowych.


Udaj się do okulisty, który określi, czy potrzebujesz tylko jednej z tych metod leczenia zespołu suchego oka, czy też ich kombinacji.

Daj odpocząć oczom co 20 minutJeśli spędzasz dużą część dnia przed ekranem - w pracy, sprawdzając telefon komórkowy czy oglądając telewizję - prawdopodobnie nie mrugasz tak często, jak trzeba, co może prowadzić do nieprawidłowego nawilżenia oczu.

Jak temu zaradzić? Przestrzegaj zasady 20-20-20: co 20 minut zrób sobie przerwę na 20 sekund i skoncentruj swój wzrok na obiekcie oddalonym o 20 stóp (6 metrów) dalej, aby zrelaksować oczy, staraj się przy tym mrugać częściej, dzięki czemu odzyskają one wilgoć, którą utraciły podczas wpatrywania się w ekran.

Używaj sztucznych łezJest to jedna z najczęstszych metod nawilżania oczu. Sztuczne łzy to związki, które odwzorowują skład łez. Na rynku znaleźć można szereg produktów bez konserwantów, które są nieszkodliwe dla oka i nie powodują uzależnienia.

Często powodem nieprawidłowego nawilżenia oczu są także alergie spowodowane przez czynnik uczulające. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się krople nawilżające do oczu dla alergików. Blokują one histaminę, czyli substancję chemiczną uwalnianą w odpowiedzi na alergię, która powoduje swędzenie i suchość.

Gimnastyka oczuIstnieją ćwiczenia, które wspierają poprawę jakości filmu łzowego i nie zajmą więcej niż 15 sekund. Wymuś trzy ziewnięcia z rzędu. Upewnij się, że szeroko otwierasz buzię. Zmusi Cię to do napięcia mięśni wokół oczu, a następnie ich rozluźnienia. Skorzystaj również z okazji, aby powoli i świadomie mrugać 5 razy oczami. Przepływ łez będzie wtedy łatwiej rozprowadzany wokół oczu.

Unikaj przeciągówStaraj się nie wystawiać na działanie prądów powietrza, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, takich jak klimatyzatory lub wentylatory, ponieważ jeszcze bardziej wysuszają one oczy. Jeśli czynnik, który to powoduje, jest zewnętrzny i nie można go uniknąć (wiatr), należy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy.

Używaj nawilżaczy powietrzaKlimatyzacja i ogrzewanie to bardzo częste czynniki powodujące nieprawidłowe nawilżenie oczu. Dlaczego? Podgrzewane, lub chłodzone powietrze za pomocą tych urządzeń może mieć wilgotność nawet poniżej 20% (a odpowiednie warunki dla zdrowia oczu to 50-60%). Aby przeciwdziałać ich skutkom, umieść nawilżacz powietrza w tym samym pomieszczeniu.

Skorzystaj z naturalnych środków zaradczychNa przykład rokitnik zawiera olej, który jest doskonałym źródłem kwasów omega 7. Substancja ta między innymi odżywia, nawilża i chroni błony śluzowe wokół oczu, odpowiednio nawilżając oczy. Zaleca się przyjmowanie dawki od 1 g do 2 g oleju dziennie.

Trzymaj się z dala od dymu tytoniowegoChociaż istnieje wiele powodów, aby trzymać się z dala od papierosów, w przypadku nawilżenia oczu narażenie na dym papierosowy jest jednym z czynników, które wyraźnie zwiększają ryzyko zespołu suchego oka. Czasami nie jest możliwe uniknięcie dymu papierosowego. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, spróbuj złagodzić jego skutki, stosując metody, o których pisaliśmy powyżej.

Przemywaj powiekiDużą ulgę przyniesie stosowanie ciepłych okładów na oczy i delikatne oczyszczanie powiek za pomocą specjalnie zaprojektowanych mydeł lub chusteczek. Ten nawyk przyczyna się do uwolnienia oleju, który gromadzi się w gruczołach powiek, co może poprawić jakość łez. Ważne jest, aby po oczyszczeniu całkowicie spłukać mydło.

Znaczenie dietyNawodnienie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i oczywiście dla nawilżenia oczu. Chociaż jako punkt odniesienia przyjmuje się średnio 2-3 l wody dziennie, ważne jest, aby pozostać nawodnionym przez cały dzień, popijając wodę małymi łykami. Dobre spożycie kwasów omega-3 jest również kluczowe dla zdrowia oczu. Tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki i sardele, są dobrym źródłem tego składnika. Można go również znaleźć w orzechach i nasionach lnu.