Edukacja

  • 31 maja 2017
  • wyświetleń: 3935

Franciszkowe pokłosie - spotkania z ciekawymi ludźmi w Ligocie

To już rok po Światowych Dniach Młodzieży, a my nie chcemy zapomnieć. Słowa Papieża Franciszka zachęciły nas, by zweryfikować konsumpcyjny tryb życia i zejść z kanapy. Stworzyliśmy projekt "Kanapa - jestem na "nie"". To zaproszenie dla 7 wspaniałych z Zespołu Szkół w Ligocie, by poszerzać horyzonty i postawić na wszechstronny rozwój. Pani Grażyna KLuz postanowiła zarzucić wędkę. Poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy żyją pasją doprowadzić nas do... czytelnictwa. I udało się! Łykamy w dużych ilościach ambitną literaturę młodzieżową, ale nie odmówimy także Marquezowi i Sallingerowi.

Franciszkowe pokłosie - spotkania z ciekawymi ludźmi w Ligocie - 2016/2017 · fot. ZS Ligota


A tak to się zaczęło... Nauczycielka uważnie wysłuchała, kogo chcielibyśmy spotkać, a następnie poszukała w swoich kontaktach. Śmieje się, że teraz, aby przybyć na ligocką kanapę trzeba się bardzo starać. Najpierw sąsiad pani Grażyny zafundował nam elementy do zbudowania kanapy, jego córka Agnieszka narysowała reklamę. Pierwszy odwiedził nas sportowiec Bartosz Jarczok, który pokazał, że się da. Potem swoją pasją dzielił się ks. Maciej Kornecki - goprowiec, ratownik dusz i ciał. Wiemy, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy.

Zimowym popołudniem mieliśmy warsztaty przez Skype’a, gdzie pani Monika Stankowicz-Wrońska uczyła nas sztuki wyrobu kartek świątecznych. W następny poniedziałek przyjechała do nas pani Katarzyna Brożek z "Reaktywacji staroci". Nauczyła nas jak wykonać ekologiczne ozdoby z drewna. Wspólnie byliśmy w Teatrze Polskim na "Makbecie", a wieczór zaduszkowy spędziliśmy na cmentarzu żydowskim oglądając "Dziady".

W nowym semestrze byliśmy na recitalu Agnieszki Osieckiej, wystawach na ekranie Boscha, Moneta, Michała Anioła. Byliśmy na warsztatach ceramicznych organizowanych przez panią Agnieszkę Loskę w Domu Kultury w Rudzicy. Odwiedził nas poeta Juliusz Wątroba organizując warsztaty poetyckie. Czytaliśmy wiele poezji m.in Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. Ten ostatni wraz z siostrą Wendy Beckett wprowadził nas w arkana sztuki europejskiej swymi esejami.

W planie mamy "Czytanie świątyni" w wykonaniu pani Urszuli Dławy. Pracę rozwojową mamy zamiar zamknąć wiankami ligockimi, byleśmy tylko nie popłynęli...

ZS Ligota

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.