Edukacja

  • 7 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5191

Stan wojenny we wspomnieniach naocznych świadków w SP nr 4

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Szkoła Podstawowa nr 4 wzięła udział w projekcie pt. "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie"-13 grudnia 1981 - Pamiętamy!", nad którym patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego.

Stan wojenny we wspomnieniach naocznych świadków w SP nr 4
Stan wojenny we wspomnieniach naocznych świadków w SP nr 4 · fot. Szkoła Podstawowa nr 4


Grupa młodzieży z klas ósmych, pod kierunkiem szkolnego koordynatora projektu - pani Soni Łęczek oraz pani Marioli Paluszek i Barbary Majcherczyk wykonywała zadania i tworzyła pamięć o tych wydarzeniach wśród szkolnej społeczności. W ramach projektu starsze klasy obejrzały film pt. "Nie zabierajcie mamy", przeprowadziły wywiady ze swoimi bliskimi przywołując ich wspomnienia, wreszcie stworzyły wirtualny spacer po miejscach pamięci.

Zwieńczeniem projektu było niezwykłe spotkanie z niezwykłymi kobietami. Społeczność szkolną zaszczyciła swoją obecnością pani Grażyna Staniszewska-działaczka opozycji, posłanka na sejm RP, senator,  posłanka do Parlamentu Europejskiego, wreszcie jedyna kobieta zasiadająca przy "Okrągłym Stole" w 1989 roku i jedyny przedstawiciel naszego regionu podczas tego przełomowego wydarzenia. Drugim gościem była pani Jadwiga Markieton, działaczka opozycji, spikerka radia "Solidarność", wielokrotnie aresztowana i inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa, należąca do tzw. "Trzeciego Szeregu Solidarności".

Goście zostali uroczyście przywitani przez dyrektora szkoły panią Bożenę Głąbek oraz w-ce dyrektora panią Joannę Bogus. Następnie bohaterki odpowiadały na pytania młodzieży, podzieliły się swoimi bardzo osobistymi wspomnieniami z tego okresu, przyniosły ze sobą prywatne pamiątki, które uczniowie mieli okazję obejrzeć. Ta dwugodzinna, żywa lekcja historii na długo pozostanie nam wszystkim w pamięci.

Spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń są najlepszym sposobem na integrację pokoleń i budowanie szacunku dla tych, którzy swoją działalnością udowodnili, że nie można pozostać obojętnym na otaczające zło i zniewolenie wszechobecne w czasach komunizmu. Marzeniem obu pań była wolna Ojczyzna i doczekały jej. Być może w przyszłym roku również przyjmą nasze zaproszenie i kolejnym młodym ludziom przekażą swoje wspomnienia.

Sonia Łęczek

źródło: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.