Edukacja

  • 25 września 2023
  • wyświetleń: 1830

Czy warto studiować w dzisiejszych czasach? Czy dyplom ma znaczenie w przyszłej pracy?

Materiał partnera:

Co zrobić ze swoją przyszłością? Czy po zdobyciu matury lepiej iść na studia? A może korzystniejszym rozwiązaniem okaże się pójście od razu do pracy? Takie pytana chodzą po głowie młodym maturzystom cieszącym się z pozytywnie zdanego egzaminu dojrzałości. Wiele osób zastanawia się nad wartością dyplomu uczelni szkoły wyższej na rynku pracy.

Collegium Balticum studia


Jak rysuje się moja przyszłość?Ukończenie szkoły średniej to dla wielu młodych ludzi brutalne zderzenie z rzeczywistością. Jeszcze do niedawana beztrosko wędrowali do szkoły pilnując, aby o poranku nie spóźnić się na zajęcia. Szkoła się skończyła, a oni nie wiedzą co tak naprawdę mają ze sobą dalej zrobić.

Część z nich czuje mocną presję ze strony swoich rodziców, którzy oczekują, żeby młody człowiek "wziął się w końcu do roboty, aby zarabiać własne pieniądze". Modnym trendem, który zauważalny jest w ostatnich czasach, jest gap year. Oznacza on rok przerwy pomiędzy szkołą średnią a kolejnym okresem, który rozpocznie następny etap w życiu młodego człowieka. Te dwanaście miesięcy pozwalają określić to, jak rysuje się przyszłość młodego człowieka.

Jednak duża część z nich jest pewna tego, że najlepszym wyborem będą dla nich studia. Wbrew krążącym opiniom, uzyskanie dyplomu szkoły wyższej jest w stanie otworzyć przed młodymi ludźmi zdecydowanie szersze możliwości na rynku pracy.

Dlaczego warto iść na studia?ELA, czyli system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, który powstał dzięki Państwowemu Instytutowi Badawczemu (OPI PIB) na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), jasno pokazuje, że studenci, po zakończonej nauce, są w stanie zarabiać dwukrotnie większą ilość pieniędzy niż Ci, którzy naukę zakończyli na etapie matury.

Na podstawie tych samych badań można dowiedzieć się także, że absolwenci różnego rodzaju uczelni, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. W ich przypadku poziom bezrobocia jest naprawdę niski. Potwierdzeniem tego są Względne Wskaźniki Bezrobocia i Względne Wskaźniki Zarobków.

Powodem dla którego należy iść na studia zaoczne lub dzienne, jest możliwość znalezienia pracy. Konkurencja na rynku jest ogromna. Potencjalni pracodawcy bardzo skrupulatnie sprawdzają możliwości, jakie są w stanie zaoferować kandydaci, którzy aplikują na wybrane stanowiska. Ci, którzy posiadają dyplomy różnego rodzaju uczelni, zyskują w ich oczach otrzymując większą szansę na finalne zatrudnienie.

Studia dla każdegoWielu młodych tłumaczy się tym, że rezygnuje z zajęć na studiach, ponieważ uczelnie znajdują się od nich w zbyt dużej odległości. Względu finansowe uniemożliwiają im uczestniczenie osobiście w takich zajęciach. Wiązałoby się to bowiem z koniecznością przeniesienia na kilka najbliższych lat do innego miejsca. Fakt, dla wielu jest to duże obciążenie finansowe.

Jednak nie można zapomnieć o tym, że studia online, które w swojej ofercie ma m.in. Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych, są tak naprawdę doskonałą alternatywą dla każdej osoby. W szczególności dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w zajęciach, organizowane są zajęcia w 100% zdalne. Są one niezwykle wygodne i praktyczne. Pozwalają na to, aby zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy i czasu. Do tego można uczyć się w dowolnym miejscu. Studenci mają do dyspozycji różnego rodzaju materiały dydaktyczne, jakie udostępniane są za pomocą platform e-learningowych.

Czego uczą studia licencjackie lub podyplomowe online?Oprócz tego, że w trakcie nauki na studiach, człowiek przygotowuje się do bytności na rynku pracy, zdobywa on także szereg innych kompetencji zawodowych.

Niezależnie od tego, jaki kierunek zostanie wybrany, studenci uczą się dobrego organizowania czasu pracy. W szczególności, jeżeli mowa jest o osobach, jakie nie tylko się uczą w trybie zaocznym i dziennym, ale także pracują. Zdają sobie oni doskonale sprawę z tego, że muszą oni znaleźć czas na wszystko, aby móc bez problemu mierzyć się z egzaminami, jakie czekają w sesji zimowej i letniej.

W trakcie studiów ludzie uczą się także współdziałać w grupie, co zaprocentuje w przyszłości. W momencie, kiedy trzeba będzie podjąć pracę w firmie, gdzie ma się do czynienia z zespołem firmowym.

Należy także pamiętać o tym, że istnieje lista zawodów, które wręcz wymagają posiadania dyplomu szkoły wyższej. Jego brak sprawi, że nie będzie tak naprawdę możliwości sprawdzenia się w wymarzonym zawodzie. Przykładem może być m.in. praca w medycynie lub w szkole.

Kontynuowanie nauki na studiach ma ogromne znaczenie i nie warto z niej rezygnować, aby móc bez problemu spełniać się na rynku zawodowym. Dodatkowym atutem jest skończenie studiów podyplomowych online.