czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 22 października 2011
  • wyświetleń: 1926

Wieczorek poetycki w bibliotece

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się wspólne spotkanie polskich i słowackich uczestników projektu "Zysk z dojrzałości. Aktywizacja społeczno-kulturalna osób w wieku 45+".

Reklama

Poezja miłosna - śpiewająco, biblioteka
fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Spotkanie, zorganizowane w formie wieczorku poetyckiego, miało wyjątkowy charakter. W świat polskiej poezji miłosnej wprowadził uczestników Marek Szeles.

Po krótkim wstępie, poświęconym genezie pojęcia "miłość", prowadzący ukazał zebranym, jak motyw miłości funkcjonował w liryce polskiej na przestrzeni wieków. Nie odwoływał się jednak do tradycyjnej formy wierszy, ale przywoływał ich muzyczne interpretacje. Uczestnicy, przy blasku świec, kontemplowali mi. in. "Niepewność" Adama Mickiewicza w wykonaniu marka Grechuty, "Lubię kiedy kobieta" Kazimierza Przerwy-Tetmajera w wykonaniu raperskiego zespołu PIH czy "Wspomnienie" Juliana Tuwima w niezwykłej interpretacji Czesława Niemena.

Dzięki przywołaniu muzycznych ilustracji, które doskonale oddają nastrój utworów poetyckich, sens najpiękniejszych polskich erotyków stał się bardziej wymowny dla gości ze Słowacji. Na wieczorku nie zabrakło także przykładów słowackiej poezji miłosnej, recytowanej przez jedną z uczestniczek projektu oraz bibliotekarzy z Turčianskiej Knižnicy w Martinie.

Na pamiątkę wyjątkowego spotkania z poezją wszyscy przybyli otrzymali tomik - "Wiersze wszystkie" Czesława Miłosza, wybitnego polskiego poety i noblisty, którego pamięci poświęcony jest w Polsce 2011 rok.

Projekt ten jest w 85% współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz w 10% z budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

aka / czecho.pl

źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj