czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Rozrywka

  • 28 maja 2013
  • 28 czerwca 2013
  • wyświetleń: 1623

Czerwcowe "Meandry" w MDK-u

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Już w piątek, 28 czerwca, wykład dr Agnieszki Przybyły-Dumin, pt. Czarna wołga, pająk w yucce i dom, którego nie można sprzedać...czyli mitologii współczesności.

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Meandry ludzkiego ciała i umysłu. Celem proponowanej serii wykładów jest zgłębienie tajników ludzkiego funkcjonowania w aspekcie biologicznym,. społecznym i kulturowym.

dr Agnieszka Przybyła-Dumin - absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Dysertację doktorską obroniła w 2008 roku. Adiunkt na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Jest także pracownikiem merytorycznym Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, założycielką Koła Badaczy Kultury od czterech lat funkcjonującego przy tej placówce, w ramach działalności którego powstała książka Świat naszych przodków. Tradycje jesiennego cyklu obrzędowego (tom drugi cyklu ukaże się niebawem) i odbyły się cztery edycje Festiwalu Kultur Świata.

W kontekście zainteresowań naukowych wymienić należy kulturę tradycyjną i współczesną ze szczególnym uwzględnieniem folkloru, a w nim opowieści, jako znaczącego czynnika zdradzającego wizję świata i człowieka danej kultury, stanowiących reakcję na trudne doświadczenia, wreszcie będących nieodłącznym elementem procesu enkulturacji. W zakresie historii kultury nade wszystko zajmuje ją życie zwykłych ludzi, ich wierzenia, obyczaje, wartości, życie rodzinne i publiczne, otaczające ich przedmioty - to, co składa się na codzienność mężczyzn, kobiet i dzieci w różnych okresach dziejów człowieka.

Ważniejsze publikacje książkowe: Bajki ludowe z Zagłębia Dąbrowskiego. Studium i materiały, Podanie i legenda. Ludowy obraz świata i człowieka, artykuły: Lecznictwo i wierzenia magiczne oraz Transformacje medialne folkloru. W kontekście folklorystycznego obrazu katastrofy smoleńskiej.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj