czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 15 kwietnia 2005
  • wyświetleń: 1333

Tydzień Polskich Filmów

W czwartek zakończył się kolejny, trzynasty już „Tydzień Polskich Filmów” w czechowickim kinie „Świt”. Mieliśmy okazję oglądać kilka najważniejszych filmów sezonu. Jak co roku poziom festiwalu nadal był bardzo wysoki.

Reklama

Było jednak kilka drobnych mankamentów. Widać, że organizatorom kończą się pomysły. Z roku na rok wprawdzie repertuar się zmienia i wyświetlane są najciekawsze pozycje sezonu, lecz poziom imprezy spada. Aż się prosiło, by przy projekcji tegorocznego hitu – „Trzeciego” wyświetlić „Nóż w wodzie” Polańskiego (na którym w dużej mierze mógłby być wzorowany film Hryniaka).

Do „Wesela” idealnie pasowałby „Ubu Król”, który choć był już wyświetlany w czechowickim kinie, były dobrym jego uzupełnieniem. Możnaby również przypomnieć filmy zeszłorocznego jubilata - śląskiego reżysera Kazimierza Kutza (m.in. założyciela zespołu filmowego Silesia Film). Odbiło się to zresztą ogromnym echem na festiwalu „ERA Nowe Horyzonty” w Cieszynie, gdzie Kutzowi poświęcono cykl filmów.

Zabrakło również filmów dokumentalnych. Józef Grabowski (na zdjęciu) – jeden z organizatorów tłumaczy to w ten sposób: „– W tym roku mieliśmy problem z niektórymi sponsorami. Nie mogliśmy znaleźć wspólnego języka m.in. z Rafinerią. Jeśli chodzi o filmy dokumentalne to cena ich wypożyczenia jest znacznie wyższa niż cena przeciętnego filmu fabularnego”.

Pewnie dlatego na „Tygodniu Polskich Filmów” pojawiło się wiele produkcji zagranicznych. W tym roku, pomijając oskarowego „Marzyciela” (nagroda dla Jana A. P. Kaczmarka) były to: „Ray”, „Kinsey” i „ Terminal”.

Tydzień Polskich Filmów

Chociaż wcześniejsze lata były dla czechowickiego festiwalu bardziej obfite, tegoroczna impreza również była utrzymana na bardzo wysokim poziomie i pomimo wszystkich przeszkód, z jakimi borykali się organizatorzy, odbyło się losowanie nagród, a na gości czekała tradycyjna herbatka.

MiK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.