czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 26 listopada 2014
  • wyświetleń: 7634

Jubileuszowy koncert chóru

Od wykonania XIII-wiecznej pieśni hymnicznej "Gaude Mater Polonia" rozpoczął 23 listopada koncert Chór Mieszany Parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach pod dyrekcją Agnieszki Gregorczyk - Sinkowskiej, który poprowadziła Anna Gabryś.

Podniosły, pełen majestatu charakter tej pieśni sprawił, że już w okresie średniowiecza zyskała ona wielką popularność i była przez wieki śpiewana, aż po dzień dzisiejszy, w chwilach szczególnie uroczystych. Taką chwilą był dla chóru jubileusz 80-lecia powstania.

Koncert Chóru Mieszanego Parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach - 23.11.2014 · fot. Piotr Kuboszek


Za ten czas wspólnego śpiewania, byli i obecni członkowie dziękowali Bogu i ludziom podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Bp. Tadeusza Rakoczego. Kierując do nich słowa uznania za poświęcanie swojego czasu na wielogodzinne próby zachęcał, by uznawali ten trud jako sposób oddawania czci Bogu oraz drogę do uświęcenia siebie i innych. Po radosnym "Te Deum" ks. Biskup poświęcił odrestaurowany obraz- "Zaślubiny św. Katarzyny".

Przez wiele miesięcy dzięki środkom własnym Parafii i wsparciu Władz Miejskich konserwatorzy pieczołowicie przywracali do pierwotnego wyglądu ten XVIII - wieczny obraz. Był on świadkiem wielu historycznych wydarzeń, które miały miejsce w najstarszym kościele Czechowic. Pod okiem św. Katarzyny działa też Chór, który podczas Jubileuszowego Koncertu zaprezentował licznym słuchaczom kilkanaście utworów ukazujących szeroki wachlarz swoich wokalnych umiejętności.

"Bogurodzica" oraz "Magnum Nomen Domini" Bartłomieja Pękiela to dostojne pieśni średniowieczne. Po nich wybrzmiało "Kyrie", "Benedictus", Agnus Dei" z "Mszy Polskiej" Jana Maklakiewicza w towarzystwie organów, na których grał Michał Lapoń, uczeń Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Bielsku-Białej. W kolejnej odsłonie wysłuchano trzy miniatury przedstawicieli europejskiego baroku, klasycyzmu i romantyzmu: "O Jezu mój drogi" J.F.Haendla, "Ave Verum Corpus"-W.A.Mozarta i jedną z wielu pieśni religijnych F.P.Schuberta "Sanctus, sanctus".

Chór Mieszany Parafii św. Katarzyny w Czechowicach
Chór Mieszany Parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. · fot. Mirosław Kosmaty


Na uroczystym koncercie nie zabrakło też muzyki operowej: "Va, pensiero" z "Nabucco" G.Verdiego i aria "Cicho, cicho" z "Wolnego strzelca" K. M. Webera. Na zakończenie sekwencji zabrzmiał "Ostatni mazur" F.Tymolskiego do słów L. Łubieńskiego. Jest to pieśń, której forma muzyczna i melodia podkreślają jej polskość i narodowy charakter.

Najbliższe chronologicznie utwory II połowy XX w.- "Signore delle cime"(Władca szczytów) Giuseppe de Marzi oraz "Ave Maria" J.B.Hilbera poprzestają na prostych rozwiązaniach harmonicznych w zamian zaś eksponują tekst i bardzo osobiste wypowiedzi ich twórców. Po tej prezentacji Chór wrócił w bliskie, rodzinne klimaty za sprawą pieśni "Panno Pszeniczna" K. Gaertner, ds.M.Dutkiewicza oraz "Ballada Podbeskidzka" J..Romka, ds. Z.Uchacza.

Kilka pieśni wykonał chór "Zaolzie" z Orłowej-Lutyni,a Michał Lapoń zaprezentował "Allegro z sonaty C-mol op.65" F.Mendelssonna-Bartholdiego.

Po części muzycznej prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku-Białej. Krzysztof Przemyk przekazał Jubilatom Dyplom Honorowy zaś osobom najdłużej śpiewającym Odznaki Honorowe Związku. Krystyna Borgieł i Józef Pustelnik otrzymali złote; Agnieszka Gregorczyk-Sinkowska, Franciszek Kominek, Maria Janusz, Małgorzata Janusz, Małgorzata Kuboszek, Małgorzata Kuboszek, Jan Kuboszek-srebrne; Maria Biernot, Stanisław Hałas, Maria Kłoda, Emil Łukosz i Maria Wizner-brązowe.

Ponadto za wieloletnią służbę Panu Bogu i Kościołowi poprzez śpiew pisemne podziękowania od ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla oraz Proboszcza Parafii ks. Andrzeja Zelka otrzymali: Janina Bartoszek, Maria Bartoszek, Jan Beczała, Maria Chmielniak, Bernadetta Kosmaty, Dieter Kramer, Emil Kuboszek, Bronisława Kurczyk, Antoni Kwiatkowski, Maria Mojżyszek, Małgorzata Pniok, Barbara Rusin, Helena Sikora, Edward Szpoczek.

Prezes Chóru Franciszek Kominek wręczył w imieniu ks. Biskupa i własnym podziękowanie Burmistrzowi Czechowic-Dziedzic Marianowi Błachutowi za wspieranie organizacyjne i finansowe. W odpowiedzi Burmistrz, w imieniu Władz Miasta przekazał Chórowi Dyplom o treści:"Osiem dekad historii chóru, któremu od początku przyświeca idea, by piękno tworzone przez śpiew zachwycało drugiego człowieka, wprowadzając go w modlitwę i kierując jego myśli w stronę Boga, to prawdziwy powód do dumy dla wszystkich związanych z nim osób" oraz okolicznościową Statuetkę z napisem-"Gratulacje oraz podziękowania dla wszystkich członków chóru za wkład w krzewienie kultury".

Podziękowanie od ks. Biskupa i Prezesa Chóru "Za wieloletnie przewodnictwo duchowe oraz wsparcie organizacyjne i finansowe, a przez to podtrzymywanie tradycji śpiewu chóralnego" odebrał ks. Proboszcz Andrzej Zelek. Delegacje zaprzyjaźnionych chórów: "Moniuszko"z Czechowic-Dziedzic, "Zaolzie" z Orłowej-Lutyni, "Cecylia" z Pszowa i z Łodygowic oprócz życzeń i kwiatów przekazały też okolicznościowe podarunki. Specjalne gratulacje i życzenia w imieniu Starosty Bielskiego złożył Stanisław Pięta. Koncert, którego mottem były słowa Adama Mickiewicza - "Szukaj ludzi co śpiewają; Źli ludzie pieśni nie znają" zakończyło "Laudate Dominum"Ch.-Fr Gounoda.

Edward Szpoczek

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.