czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 30 marca 2015
  • 17 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1975

Nadwiślański Maraton na Orientację

W sobotę, 11 kwietnia była okazja do poznania okolicy Jeziora Goczałkowickiego na zawodach na orientację pod nazwą Nadwiślański Maraton na Orientację Dookoła Jeziora Goczałkowickiego.

Reklama

Organizatorem imprezy była grupa Biegowa Rozbiegamy To Miasto - Czechowice-Dziedzice oraz Hufiec ZHP z Czechowic-Dziedzic. Bazą zawodów była szkoła podstawowa w Wiśle Małej. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: TP20 - trasa piesza 20 km, na której było do potwierdzenia 14 punktów kontrolnych rozstawionych w okolicy Wisły Małej i Wisły Wielkiej oraz trasa Maraton (również do pokonania tylko pieszo). Na tej trasie było do potwierdzenia 19 punktów kontrolnych rozlokowanych wokół Jeziora Goczałkowickiego. Trasa TP20 była przeznaczona dla osób, które chciały spróbować swoich sił w poruszaniu się w terenie z mapą topograficzną (posługiwali się mapą w skali 1:25 000 czyli dość dokładną - 1 cm na mapie to 250 m w terenie). Na tej trasie wystartowało 36 osób.

Trasa Maraton była częścią Pucharu Polski w Maratonach Na Orientację, gdzie wymogiem jest, by jej długość przy optymalnym przejściu (po ścieżkach, drogach) miała długość właśnie około 50 km. Wyzwanie z tym dystansem podjęły 3 zawodniczki i 28 zawodników, m.in. medaliści Mistrzostw Polski w biegach na orientację.

Nadwiślański Maraton na Orientację - 11.04.2015 · fot. Bartess


Punkty kontrolne na obu trasach były rozlokowane w taki sposób, by pokonywanie odcinków między nimi omijało drogi asfaltowe (na trasie 20 km po drogach przebiegało około 2 km trasy, na trasie Maraton dróg było około 9-10km). Pokonanie obu tras było okazją do poznania walorów krajoznawczych i przyrodniczych malowniczego otoczenia Jeziora Goczałkowickiego. Wszyscy byli zachwyceni różnorodnością i bogactwem okolicy, czym udało się zaskoczyć nawet tych mieszkających w pobliżu i znających Jezioro. Dobrym humorom zapewne sprzyjała również piękna pogoda.

Najwięcej uczestników przyjechało na zawody z Czechowic-Dziedzic - 6 osób - cztery z grupy biegowej Rozbiegamy To Miasto - Czechowice-Dziedzice. Po 5 osób było z Rybnika i Żor. Byli również zawodnicy, którzy przyjechali z dalszych miast, np. z Krakowa 4 osoby, jak również z Piekar Śląskich, Koniakowa, Tworogu a nawet z Wejherowa koło Gdyni.

Na stronie Maratonu można zobaczyć ciekawą wizualizację, w jaki sposób na obu trasach przemieszczali się zawodnicy, jakie warianty przebiegu tras wybierali, gdzie się spotykali.

Bartess

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.