Rozrywka
- 16 listopada 2015
- wyświetleń: 1976
Festiwal Poezji Słowiańskiej
W niedzielę 8 listopada zakończył się III Festiwal Poezji Słowiańskiej na Podbeskidziu, który odbywał się w 3 miastach - Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała i Cieszyn - i trwał 3 dni.
Wspaniałą atmosferę tworzyli uczestnicy spotkań. Poeci, tłumacze, krytycy, znawcy i badacze literatury słowiańskiej. Gośćmi z zagranicy byli: Marina Ilie z Rumunii, Radosław Mieczkowski z Litwy, Valerij Kupka ze Słowacji, Aleksy Wróbel z Lonynu. Organizator FPS z Warszawy - Aleksander Nawrocki i dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, z Krakowa - Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, z Poznania - dr Sławomir Krzyśka. Poeci ze Śląska i Podbeskidzia.
Program obejmował spotkania w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Curie-Skłodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach oraz w "Plastyku" w Bielsku-Białej. Odbywały się spotkania poetyckie w pałacach i zamkach.
W Cieszynie, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Pałacu Laryschów, gdzie nawiązano nowe kontakty również z poetami z Zaolzia. W Czechowicach w Pałacu Kotulińskich, w kręgielni, czytanie wierszy, spotkanie poetów i gości trwało do późnych godzin wieczornych przy lampce wina i torcie jubileuszowym.
W Muzeum w Bielsku-Białej w Zamku Sułkowskich odbyła się Gala Festiwalu w przepięknej Sali wypełnionej gośćmi żywo reagującymi na słowa-wiersze poetów. Czas wzbogacał piękną muzyką kompozytor i pianista Janusz Kohut oraz wspaniały baryton z Teatru Muzycznego MOVIMENTO z Czechowic-Dziedzic, Sebastian Gabryś. Wspaniale wypadła również Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej.
Referaty, wykłady prezentowali znawcy tematu: prof. Anna Węgrzyniak, dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, dr Sławek Krzyśka. Przedstawiali tematy w sposób ciekawy, pogodny, interesujący słuchaczy.
Ostatnim punktem programu Festiwalu był Krakowski Salon Poezji w BWA w niedzielę 8 listopada. Trzeba było co chwilę dostawiać krzesła. Każde spotkanie festiwalowe odbywało się przy wypełnionych salach.
Organizatorami Festiwalu byli: Ryszard Grajek - czechowiczanin, poeta, inicjator i menedżer projektu na Podbeskidziu; Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Centrum Sztuki KONTRAST Bielsko-Biała.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
MDK
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj