czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 18 listopada 2015
  • wyświetleń: 556

Festiwal Poezji Słowiańskiej

W niedzielę, 8 listopada zakończył się III Festiwal Poezji Słowiańskiej na Podbeskidziu, który odbywał się w 3 miastach, w tym także w Czechowicach-Dziedzicach, i trwał 3 dni.

Wspaniałą atmosferę tworzyli uczestnicy spotkań. Poeci, tłumacze, krytycy, znawcy i badacze literatury słowiańskiej. Gośćmi z zagranicy byli: Marina Ilie z Rumunii, z Bratysławy; Radosław Mieczkowski z Litwy, z Wilna; Valerij Kupka ze Słowacji, z Presowa; Aleksy Wróbel z Lonynu. Organizator FPS z Warszawy - Aleksander Nawrocki i dr Ewa Lewandowska Tarasiuk, z Krakowa - Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, z Poznania - dr Sławomir Krzyśka. Poeci ze Śląska i Podbeskidzia. Oczywiście to kropla z morza poetów.

Program obejmował spotkania w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Curie-Skłodowskiej w Czechowicach-Dziedzicach oraz w Plastyku w Bielsku-Białej. Odbywały się spotkania poetyckie w pałacach i zamkach. W Cieszynie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Pałacu Laryschów, gdzie nawiązano nowe kontakty również z poetami z Zaolzia.

W Czechowicach w Pałacu Kotulińskich, w kręgielni, czytanie wierszy, spotkanie poetów i gości trwało do późnych godzin wieczornych przy lampce wina i torcie jubileuszowym.

W Muzeum Bialsko-Biała w Zamku Sułkowskich odbyła się Gala Festiwalu w przepięknej Sali wypełnionej gośćmi żywo reagującymi na słowa-wiersze poetów. Czas wzbogacał piękną muzyką kompozytor i pianista Janusz Kohut oraz wspaniały baryton z Teatru Muzycznego MOVIMENTO z Czechowic-Dziedzic, Sebastian Gabryś.

O dziwo. Tak o dziwo, udała się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Przecież to była sobota,
godz. 12. Bałem się o frekwencję, o zainteresowanie społeczne. Ale obawy okazały się niepotrzebne.
Natomiast spokojny byłem co do jakości. Przecież referaty, wykłady prezentowali znawcy tematu: prof. Anna Węgrzyniak, dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk, dr Sławek Krzyśka. Przedstawiali tematy w sposób ciekawy, pogodny, interesujący słuchaczy.

Ostatnim punktem programu Festiwalu był Krakowski Salon Poezji w BWA w niedzielę, 8 listopada. Trzeba było co chwilę dostawiać krzesła. Każde spotkanie festiwalowe odbywało się przy wypełnionych salach.
Organizatorami Festiwalu byli: Ryszard Grajek - czechowiczanin, poeta, inicjator i menedżer projektu na Podbeskidziu; Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach oraz Centrum Sztuki KONTRAST Bielsko-Biała.

BM / czecho.pl
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.