czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 23 stycznia 2006
  • wyświetleń: 808

Festiwal na półmetku

Festiwal na półmetku


Ci, którym nie straszne są mrozy, a nie wiedzą jak spędzić wolny czas, proponujemy wypad do kina. Przypomnijmy, że od 20 stycznia trwa w czechowickim kinie "Świt" Tydzień Dobrych Filmów.

Do taj pory mieliśmy okazję zobaczyć sześć filmów: „Zakochani widzą słonie”, „Manderlay”, "Jak w niebie”, „Moja droga Wendy”, "Guzikowców” i "Dzielnicę”. Zostały też rozdane nagrody dla posiadaczy karnetów. „Tydzień Dobrych filmów” ma się powoli ku końcowi. Przed nami jeszcze parę projekcji.

Ciekawie zapowiada się „Nie wracaj w te strony” Wima Wendersa. Warto poświęcić chwilę osobie reżysera (zarazem współscenarzysty). Wim Wenders w latach 1968-72 pracował jako krytyk filmowy dla czasopism "Filmkritik" i "Süddeutsche Zeitung". W latach 70-tych założył firmę produkcyjną „Road Movies”, a w 1984 został członkiem Akademie der Künste w Berlinie.

Pełnił też dwukrotnie funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady Filmowej. Od 1993 wykłada na monachijskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Wenders dwukrotnie został wyróżniony tytułem honoris causa (Uniwersytetu we Fryburgu i paryskiej Sorbony).

W świecie filmowym uchodzi za autorytet w dziedzinie filmu. Sam Shepard, który wraz z nim napisał scenariusz do „Nie wracaj w te strony”, znany był do tej pory ze sztuk teatralnych. Próbował swoich sił również jako aktor w kinie lekkim (np. „Raport Pelikana”). Taka mieszanka wprawdzie nie gwarantuje sukcesu, ale na pewno zapowiada sie obiecujaco.

Tym, którym przypadła do gustu "Magnolia" i "Na skróty", proponujemy norweski film "Hawaje, Oslo". Film okrzyknięto najlepszą od lat, norweską fabułą. Film opowiada o grupie osób, których losy przypadkowo się przeplatają.

Ci, którzy kierują się w wyborze filmu ilościa zdobytych nagród proponujemy "Jeźdźca wielorybów". Film zdobył wyróżnienia na MFF w: Sundanse, Toronto, San Francisco i Rotterdamie, zaś w 2004 był nominowany do Oscara dla najlepszej aktorki - Keisha Castle Hudges.

Festiwal na półmetku

Więcej na temat filmów oraz terminy projekcji można znaleźć czecho.pl/wydarzenia/wydarzenia-pokaz.php?id=1868 class=dodaj>[tutaj]. Impreza zakończy się w czwartek 26 stycznia.

MiK

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.