czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 31 lipca 2017
  • wyświetleń: 1152

Podsumowanie projektu artystycznego Czesława Kubika

W majowym "Magazynie Gminnym" oraz na stronie Urzędu Gminy Bestwina ukazał się wywiad z Czesławem Kubikiem - stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypomnijmy, iż we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury pan Czesław realizował projekt "Wybrane prace rolnicze i zwyczaje wiejskie w okresie rocznym". Artysta wykonał cykl płaskorzeźb przedstawiających powszechne jeszcze kilkadziesiąt lat temu prace na roli i w gospodarstwie domowym: siew zboża, koszenie, młócenie, wypiek chleba, deptanie kapusty jak również skubanie pierza. Inicjatywa spotkała się z uznaniem ministra Piotra Glińskiego, który skierował do twórcy specjalny list.

Czesław Kubik


Dla najmłodszych miłośników sztuki ludowej Czesław Kubik poprowadził zajęcia w formie warsztatów. Zapoznając się z życiem dawnej polskiej wsi mali goście niejednokrotnie okazywali zdumienie, ale też zaciekawienie, zgodnie ze słowami kustosza Muzeum Andrzeja Wojtyły: Dzieci nie widzą już na polach koni, które kiedyś pomagały gospodarzom przygotować pole pod zasiew, zboża nie kosi się kosą a później młóci cepami - dziś wszystkie te prace wykonuje kombajn. W domach natomiast już nikt nie urządza skubaczek, sporadycznie kiszona jest kapusta czy pieczony chleb. Opowieść o dawnej wsi zaklętej w rzeźbie była więc dla dzieciaków niezwykłym przeżyciem. W drugiej części zajęć sami uczestnicy weszli w buty ludowego artysty: malowali farbami akrylowymi wystrugane z drewna bociany. Rzeźby można było oczywiście zabrać do domu.

Pokłosiem działań pana Czesława jest ponadto wystawa trwająca od 20 lipca do 15 września. Otwarcie w dniu 20 VII zgromadziło wielu gości, w tym również przedstawicieli świata kultury z naszej gminy i spoza niej. Oprócz wspomnianych płaskorzeźb opatrzonych wierszami Walerii Owczarz zaprezentowane zostały inne, równie piękne i nagradzane dzieła. Na bestwińskim Muzeum się nie skończy - wystawa 20 sierpnia zawita do Regionalnego Ośrodka Kultury, a w styczniu przyszłego roku będzie towarzyszyła powiatowemu spotkaniu z twórcami i animatorami kultury w starostwie.

kk / czecho.pl
źródło: kultura.bestwina.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.