czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 25 września 2018
  • 8 października 2018
  • wyświetleń: 2814

Wycieczka z Czechowic-Dziedzic do Skalnego Miasta i dworku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic oraz Miejski om Kultury zapraszają 20 października na wycieczkę do Skalnego Miasta w Ciężkowicach oraz Dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Nazwa rezerwatu "Skalne Miasto" - związana jest z legendą, wg której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców. Nazwy skał nawiązują do ich kształtów, np. "Piramidy", "Grzybek", "Orzeł". Z większością skał związane są jakieś legendy, z niektórymi nawet więcej niż jedna.

Jednej ze skał nadano nazwę dla uczczenia zasłużonego dla Polski kompozytora i patrioty Ignacego Paderewskiego, którego dwór znajduje się w sąsiedniej miejscowości Kąśna Dolna. Znajdującej się przy drodze dużej wychodni nadano nazwę "Grunwald" dla uczczenia 500 rocznicy bitwy i biorących w niej udział 7 rycerzy z okolicy. W kolejności od doliny rzeki Białej na wschód ważniejsze skały to: Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna, Grupa Borsuka (Orzeł, Pieczarki, Pianino, Borsuk, Piekiełko, Baranki, Grzybek, Piramidy, Aligator, Pustelnia, Baszta I.J.Paderewskiego, Cyganka, Grzybek, Skałka z krzyżem) i Kąśnej Dolnej - dworek pochodzi z pierwszej połowy XIX w.

Jest to murowany parterowy budynek, z otwartym gankiem opartym na czterech kolumnach i zwieńczonym attyką. Wybudowany w 1833 r., przez ówczesnego właściciela wsi Pawła Gostkowskiego. Dwór stał się znany w 1897 r., kiedy to działający w imieniu I.Paderewskiego pełnomocnik - Stanisław Roszkowski zakupił go od Barbary z Gostkowskich Jordan Stojowskiej. Przez kolejne dwa lata trwała przebudowa. Uczestniczył w niej artysta stolarz Bolesław Rzeszutko. Paderewski zdecydował się jednak zamieszkać gdzie indziej. W 1903 r. nowymi właścicielami zostali rotmistrz Włodzimierz Kordebski i jego żona Zofia z domu Foryst, córka tarnowskiego adwokata. W 1945 r. majątek upaństwowiono. Mieściło się w nim biuro pobliskiej przetwórni owoców, szkoła podstawowa, potem ośrodek wypoczynkowy.

W 1979 r. gospodarzem dworku zostało Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, które zajęło się odnawianiem budynku oraz parku, a także gromadzeniem pamiątek po Paderewskim. Od 1983 r. w obiekcie zaczęto organizować koncerty muzyki poważnej. W 1990 r. powstało Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, które z czasem (od 11 września 1998 r.) przejęło obowiązki zarządzania dworem i parkiem. Wewnątrz budynku - jedynej zachowanej posiadłości Paderewskiego - mieszczą się obecnie sale o charakterze muzealnym oraz prowadzona jest działalność koncertowa. Dworek usytuowano na wzgórzu w 16 ha parku, założonym na przełomie XVIII i XIX w. W parku zasadzono aleje lipowe, dębowe i wiązowe, a w niżej położonej części ulokowano staw z wysepką. Dwór z oficyną i parkiem 30 maja 1980 r. został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego.

Ciężkowice, Kąśna Dolna

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj