czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 20 marca 2019
  • wyświetleń: 2992

Wystawa "100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach prezentowana jest wystawa "100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej" autorstwa Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Reklama

Wystawa "100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej" · fot. Edward Szpoczek


Odzyskanie przed 100-laty Niepopdległości otworzyło Polsce możliwość korzystania z rzek i morza. Rozpoczął się długi i trudny proces zagospodarowywania terenów nadbałtyckich o oraz nurtów rzecznych. Ważnym elementem samostanowienia Państwa było stworzenie w oparciu o dowódców i żołnierzy byłych armii zaborczych własnych sił zbrojnych. W razie potrzeby miały bronić bytu materialnego i duchowego przed, jak się rychło, okazało agresją Niemiec i Rosji oraz Ukraińców i Czechosłowacji.

Jedni nie chcieli pogodzić się ze skutkami I Wojny Światowej i zawartymi traktatami. Drudzy pragnęli siłą ukształtować korzystne dla siebie granice, nie czekając na wyniki przewidzianych plebiscytów. Dlatego poza formacjami lądowymi i powietrznymi, z rozkazu Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, od 28 listopada 1918 roku zaczęto tworzyć Polską Marynarkę Wojenną.

W to wspólne dzieło włączali się także mieszkańcy Podbeskidzia, a wśród nich wielu z Czechowic-Dziedzic. Członkowie czechowickiej LMiK od 1934 roku organizowali Święta Morza nad Wisłą i tzw. Kopalnioku, podczas których zbierano pieniądze na potrzeby morskiej obronności. Sporo chłopaków dobrowolnie lub z poboru zasilało szeregi MW.

Przypomnieniu tych faktów służy prezentowana dzięki uprzejmości pań - Jolanty Turek i Anny Błasiak, w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach wystawa - "100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej". Na 24 planszach, jej autorzy - pracownicy Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni pokazali najpierw wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości oraz ogromny wkład ludzi i organizacji w realizację tego wieloletniego marzenia Polaków.

W drugiej części poprzez faktograficzne kalendarium z lat 1918 - 1989 podkreślili rolę i udział PMW w ważnych dla Polski wydarzeniach. W trzeciej części zawarli informacje o współczesnej strukturze oraz działaniach MW w kraju i w ramach NATO. W czwartej pokazano bandery i flagi oraz marynarskie mundury.

Ponieważ wystawa ma charakter patriotyczny i edukacyjny warta jest obejrzenia przez wszystkich, ale szczególnie przez uczniów czechowickich szkół. Kto teraz nie zdąży, będzie ją mógł zobaczyć w kwietniu w Goczałkowicach, w tamtejszym Muzeum.

Edward Szpoczek

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj